Pokud rostliny přesazujete, vyhněte se těm kvetoucím (chryzantémy, hvězdnice). Některé druhy rostlin, které potřebují kyselejší půdu (azalky, vřesy nebo rododendrony), proto je vhodné sázet do speciálního substrátu, případně můžete vylepšit zeminu přidáním rašeliny. Po výsadbě nezapomeňte půdu dobře zavlažit a pohnojit organickými a minerálními hnojivy. Čerstvá organická hnojiva (hnůj) je dobré nechat zhruba rok odležet, případně je lze koupit v granulované formě připravené k okamžitému použití.
Jarní cibuloviny jsou poměrně nenáročné a vyhovuje jim každý půdní druh, před výsadbou však nezapomeňte půdu důkladně nakypřit. Ideální je rovněž zvolit slunné místo. Vysadit je můžete na okrasné záhony, ozdobit jimi trávník nebo osadit květináče – pokvetou všude. Pokud sázíte na záhony více druhů, vysazujte vyšší druhy do zadních částí záhonů a nižší před ně, aby jim nestínily a nepřekrývaly se.
Před výsadbou nezapomeňte důkladně nakypřit půdu, jednotlivé cibule před výsadbou proberte a ty, které jsou mechanicky poškozené či zasažené plísní, vyřaďte. Pokud chcete zdravé cibule ochránit před houbovými chorobami, můžete je namořit pomocí fungicidního přípravku. Postupujte vždy dle návodu na obalu, cibule se většinou do fungicidních roztoků namáčejí na zhruba 20 – 30 minut a poté je třeba nechat je oschnout.
Cibule sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe (v závislosti na druhu, např. tulipány alespoň 10 centimetrů od sebe), aby záhony působily přirozeně, a růstovým vrcholem vzhůru. Při výsadbě pamatujte také na to, že je třeba sázet cibule minimálně do dvojnásobné hloubky, než je její výška. Pokud je tedy délka cibule například 3 centimetry, výška zeminy nad ní musí být alespoň 6 centimetrů. Po výsadbě záhony zalijte dostatečným množství vody. Co se týče osázení květináčů, můžete kombinovat různé druhy cibulovin dle barvy a doby květu. Pokud vyberete rané, středně rané i pozdní druhy, můžete se tak těšit z kvetoucích květináčů téměř po celé jaro. Sázejte je do v různých vrstvách nad sebou (tzv. sendvičový způsob sázení), a to tak, aby pozdně kvetoucí odrůdy byly nejníže, a raně kvetoucí nejvýše.
Sázejte je opět dostatečně daleko od sebe, aby se nedotýkaly. Pokud se rozhodnete vysadit některé druhy i na trávník, odstraňte kus půdního drnu pomocí ostré lopatky, vložte cibulku a zakryjte drnem. Na trávníku nejlépe vyniknou narcisy, krokusy, ale také třeba sněženky či bledule. Jako ochranu proti hlodavcům můžete použít košíčky na cibuloviny, které po odkvětu a zatáhnutí vyndejte z půdy a cibuloviny uložte do chladného prostředí.
Zdroj, foto: OBI