Projíždíme-li podhůřím Krušných hor, konkrétně těžební a průmyslovou oblastí, naskytne se nám pohled vskutku neradostný.
Stopy, které zde člověk svou činností zanechal, jsou zatraceně hluboké, nadobro změnily ráz krajiny i životy mnoha lidí. Samozřejmě, energii potřebujeme, ekologická situace se zlepšila, vytěžené plochy se rekultivují... zní to hezky, ale to, co vidíme, nám rozhodně pocit radosti ani hrdosti nepřináší. A prostitutky u krajnic jen doplňují onen neutěšený obrázek civilizace na začátku 21. století. Ta symbolika vyprahlosti je až kýčovitá - slunce zapadá nad zdevastovanou krajinou, na uschlé větvi vlaje použitý prezervativ.
Nemám ráda zevšeobecňování, když se vše hází do jednoho pytle - ano, jsou tu místa připomínající Mordor, ale naštěstí i taková, kde se alespoň část památek a kus přírody podařilo zachovat. O to více nás jejich krása nadchne. Že Podkrušnohoří není jen průmyslem poznamenaná krajina se můžeme přesvědčit při návštěvě úžasné barokní perly, kterou je bezesporu klášter v Oseku, západně od Teplic.
Zaparkujeme v centru obce poblíž bývalé manufaktury na výrobu punčoch a sukna, rozlehlý klášterní komplex je na dohled. Trojlodní bazilika překvapí mohutností i nádhernými sochami. Fascinující je vnitřní prostor, jehož stěny a klenby jsou pokryty bohatou štukovou výzdobou a freskami. V dobách největší slávy tu fungoval i pivovar a klášterní mlýn. Ale, jak už to bývá, velkolepá stavba pamatuje i méně radostná období - vyplenění braniborskými vojsky, husitské války a 50. léta minulého století, kdy tu byl internační tábor pro mnichy a kněží.
Před návštěvou doporučuji ověřit si, zda v klášteře právě nebude probíhat nějaká společenská akce, koncert apod. a časy bohoslužeb.
V infocentru, které zajišťuje prohlídky, můžete mj. získat propagační materiály a prohlédnout si výstavu.
Druhým významným bodem našeho dnešního výletu je hrad Rýzmburk (někde uváděný jako hrad Osek). Klášter a hrad spojuje okružní naučná stezka s názvem Přírodou a dějinami Oseka, je dlouhá 7 km, vede nádhernými bukovými lesy na úpatí Krušných hor.
Jak název stezky napovídá, seznámí nás s geologickými a paleontologickými zajímavostmi, dolováním stříbra v oblasti - některé staré štoly slouží jako zimoviště netopýrů, projdeme se malebným údolím Oseckého potoka. Pod lesem na okraji Oseka nám sugestivní památník připomene oběti katastrofy na dole Nelson III. v roce 1934, o život zde tehdy přišlo 144 horníků.
Ještě zmíním barokní kapličku se starou lípou a věnujme se hradu Rýzmburku.
Nejspíše proto, že jsem znala jeho podobu pouze z fotografie, na níž kamennou věžičku pohlcoval vzrostlý les, nečekala jsem nic velkého. Nápovědou mi měl být sám název hradu (Riesen = obrovský, obří), ale člověk tak nějak předpokládá, že zub času a mnohdy i nenechavé ruce udělají svoje. Naštěstí se to ani jedněm zcela nepoštěstilo a i dnes vidíme, že původní hrad musel být opravdu rozsáhlý. Dlouhý úzký kamenný ostroh obtékaný potokem byl z hlediska středověkého vojenství ideálním místem pro stavbu takovéto pevnosti. Poloha parádní, ale už jen dostat sem nepřístupným terénem stavební materiál!
V nejvyšší části skalnatého hřbetu se nacházelo jádro hradu s obytnými věžemi a kaplí, to obklopoval větší areál s hradbami, střeleckými věžičkami a níže položenou kruhovou masivní věží. Uváděná rozloha je asi 250 metrů délky a 60 až 95 metrů šířky.
Vybudován byl kolem roku 1250 významným šlechtickým rodem Hrabišiců, kteří se rozhodujícím způsobem podíleli na vývoji celého regionu, založili i cisterciácký klášter v Oseku. V jejich erbu jsou hrábě, je to tzv. mluvící znamení, a jednotlivé větve Hrabišiců mívaly hrábě a erbovní pole v různých barvách.
Když se pozdější majitelé zhruba v polovině 16. století přestěhovali do pohodlnějšího zámku v Duchcově, začal hrad chátrat.
Oblíbeným výletním cílem se stal především v dobách romantismu, ale s postupem času začaly padající zdi ohrožovat návštěvníky. Před několika lety vzniklo Občanské sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk, díky němuž došlo k vyčištění hradu a úpravě komunikací, pořádají se zde i kulturní akce.
Přijměte tedy pozvání na výlet do tohoto dosud nepříliš objeveného kraje. Určitě se vám zde bude líbit.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz