Polévky jsou důležitým a u dětí většinou oblíbeným pokrmem. Podáváme je před hlavním jídlem k obědu. Povzbudí chuť k jídlu a připraví trávicí trakt pro přijetí hlavního chodu. Polévka je důležitou součástí jídelníčku i pro malé děti, které nedovedou ještě správně žvýkat potravu. Z polévky děti mohou přijmout cenné živiny.
Polévku vybíráme tak, aby chuťově a výživově doplňovala celý oběd – k hlavnímu masitému pokrmu podáváme lehkou zeleninovou polévku, naopak lehké bezmasé jídlo doplníme hustější a sytější polévkou z masa, luštěnin či krémovou zeleninovou polévkou. Menším dětem nedáváme příliš velké porce polévky (jejich malý žaludek zaplní již 5-10 lžic polévky), aby je příliš nezasytily. Tím bychom je neodradili od dalšího chodu. Polévky jsou vhodným pokrmem i k večeři, a to hlavně v zimě, kdy je můžeme doplnit zakoupeným nebo doma připraveným pečivem. V horkých letních dnech přijdou jistě vhod osvěžující a výživné polévky z čerstvého ovoce. Dětem se nedoporučují podávat tučné a silné vývary z masa a kostí, instantní vývary z kostek a polévky „ze sáčku“.
Dochucení polévek
Věnujeme důležitou pozornost dochucení polévek pro děti. Snažíme se používat nedráždivé koření, především zelené bylinky (natě kořenové zeleniny, libeček, pažitku, bazalku, saturejku, kopr…) a úplně vyloučíme pepř a jiná ostrá koření. Zvláštní pozornost věnujeme solení, děti odmalička učíme solit velmi málo a směsi typu Vegeta, které obsahují velké množství soli, a také glutamát sodný (glutasol) pokud možno nepoužíváme. V prodejnách zdravé výživy lze koupit Solčanku či Vegi-vegi a další podobné směsi vodné i pro děti.
Měli byste vědět, že …
… čisté masové vývary jsou pro děti nevhodné, neboť obsahují mnoho tuku, purinů a dalších nevhodných látek. K přípravě vývaru používáme jen libové maso, vývar zředíme vodou a doplníme zeleninou.
... z masového vývaru snadno odstraníme přebytečný tuk, když jej necháme zchladnout a usazený tuk z něj sebereme.
... kromě kořenové zeleniny (mrkve a celeru) přidáváme do polévky i další druhy zeleniny, výborná je hlávková a růžičková kapusta, brokolice, květák, hrášek a podobně. Kořenovou petržel a pastinák malým dětem do polévek nedáváme.
… část čerstvé zeleniny můžeme přímo na talíř nastrouhat či jemně nasekat a přelít uvařenou polévkou, čímž zvýšíme její výživnou hodnotu.
... pokud nemáme po ruce čerstvou zeleninu nebo pokud spěcháme, lze použít zmrazenou zeleninovou směs.
… hotovou polévku vždy doplníme pokrájenými natěmi zelených bylinek a již nevaříme. Přidáváme-li do polévky libeček, dáváme ho jen velmi malé množství, neboť je výrazně aromatický.
... podáváme-li k polévkám jako vložku osmahnuté kostičky chleba nebo žemle, opékáme je na pánvi s nepřilnavým povrchem bez tuku na mírném ohni a za stálého míchání. Jen tak budou krásně křupavé.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz