V Kambodži má 40 % obyvatel příjem nižší než jeden dolar na den. Kilo rýže přitom stojí půl dolaru, kilo brambor necelý dolar. Na zdravotní péči již většina Kambodžanů peníze nemá. I proto se každé desáté dítě nedožije pěti let.
Vzhledem k této situaci se Člověk v tísni rozhodl zaměřit svůj první projekt v Kambodži na zlepšení zdravotnické péče o děti a jejich matky.
Od září 2008 pomáháme zlepšit podmínky v 28 zdravotních centrech v provincii Takeo na jihu Kambodže. Tyto centra pokrývají zhruba 500 vesnic, kde žije asi 80 000 lidí. Zaměřujeme se na zlepšení technického vybavení center a na školení porodních asistentek.
Během prvních tří měsíců naší práce jsme vybavili třináct center solárními panely, které jim zabezpečují přívod elektřiny. Předtím byla zdrojem elektřiny autobaterie, které se denně nabíjela v obchůdku s elektrickým generátorem. Pokud žena rodila v noci, její rodina musela shánět další baterie ze sousedních domů, protože jedna na celý porod nestačila.
Ve všech centrech se nám podařilo zabezpečit tekoucí vodu přímo do porodní místnosti a chceme zlepšit i vlastní kvalitu vody.
Nejčastějšími komplikacemi po porodu bývají u maminek různé infekce. Proto jsme všechna centra vybavili základními porodnickými nástroji a velkým množstvím desinfekčních prostředků. V některých případech jsme dodali také sterilizační hrnce.
Mnohá centra navštívila česká porodní expertka, která porodním asistentkám poskytovala podrobné školení, jak s darovanými nástroji a desinfekcí pracovat. Po ní to přebrala místní porodní asistentka, která ve školeních pokračuje dále.
V roce 2009 bychom chtěli zlepšovat úroveň vybavení center, nakoupit více solárních panelů a vyslat alespoň jednu porodní asistentku z každého centra na podrobné měsíční školení.
Na první pohled je jasné, že nás v Kambodži čeká ještě hodně práce. Než se Kambodža postaví na vlastní nohy a bude schopna rozvíjet se sama, bude ještě potřebovat hodně naší a Vaší skutečné pomoci.