Mladší syn již několikrát absolvoval pracovní pobyty v jiných zemích. Nevím, čím se řídil při nabídkách, ale tentokrát padl los na Rumunsko a jeho hlavní město, kterému se tam říká exoticky- Bucharest.
Neznám hodně odvážlivců, kteří by se sami a dobrovolně rozhodli strávit pár dní v neznámém městě, o kterém se hovoří jako o špinavém, někdy nebezpečném a zaostalém. Ale já jsem chtěla poznat místa, kde dočasně žije syn. Vlastně ani on sám ještě město příliš neprošel a „neprozkoumal“. Na internetu jsem našla hodně možností, jak se s 2milionovou metropolí seznámit. Syn připravil itinerář, já kvalitní obutí…
První, co mě na Bukurešti zaujalo byl fakt, že je to město jako každé jiné, krásná architektura se „snoubí“ s kýči a občas i nepořádkem. Neviděla jsem nic, co by dávalo za pravdu skeptikům, nabádajícím ostatní, Bukurešti se vyhnout.
Městem prostupuje krásný a rozlehlý park, zahrady Cismigiu mají kolem 16 hektarů. Jsou tu atrakce pro děti, množství stánků a odpočinkových zón. Květeně vévodily narcisy a pomněnky, ty ve mně vždy budou evokovat zvláštní klid a pohodu budapešťských zahrad. Zahlédli jsme i sanitní vůz, připraven osádkou pomoci pro případ nehody nebo kolapsu. Kousek před námi spadla jedna dívka ze skateboardu a hned ji kamarádka odvedla za zdravotníky.
Po městě se dá pohybovat mnoha způsoby. Hodně jsme chodili i pěšky, využili levných taxíků i metra, lze se svézt i tramvajemi. Jednou z místních atrakcí je Museum vesnice, které vzniklo v roce 1936 a čítá cca 300 budov lidové architektury. Kostely, obydlí, seníky apod. Častokrát lze nahlédnout i do vnitřních prostor. Připomínalo mi to vesnická stavení na Moravě, ale i na Slovensku. Všude se lze celkem dobře najíst a dát si i místní pivo. Ceny jsou přijatelné, například polévky trochu jiné než jsme zvyklí. Vývar z oháňky sice se zeleninou a masem, ale bez nudlí, fazolová polévka s uzeným masem, ale nezahuštěná, řídká. Ale chuťově moc dobré. Hodně se podává mleté grilované maso a zelenina, také ryby.
Velmi mě okouzlila starobylá „pivnice“ Caru cu bere z roku 1899. To byla nádhera, dřevo, vitráže, malby, jako na zámku. Hrála živá hudba, my seděli na pavlači a kochali se vším kolem nás. Tento objekt je jedním z „tahounů“ pro turisty a bylo jich tady, jak se říká „neúrekom“. Ale je dobré se objednat předem a místo máte zajištěno. Opravdu jsem si připadala jako za dávných dob, opečovávána personálem, nasycena lahodnou krmí i mokem…
Nejvíce jsem byla zvědavá na vilu manželů Ceausescových. Celkem nenápadná v zástavbě jiných domů. Říká se jí Jarní palác – Palatul Primaverii. Vstupné vyjde na cca 200 Kč, průvodce buď rumunský nebo s angličtinou. Obložení místností je většinou z ořechového dřeva, jsou zde velmi drahé koberce, jeden z nich - dárek pro diktátora, stál zhruba 10 milionů. Jsou zde koupelny, mramorové obložení, obrazy, zimní i letní zahrada. Na té přebývá 5 pávů. Motiv těchto zvířat je častý i na výzdobě interiéru. Zachovalo se také hodně fotografií manželů i jejich 3 dětí, poslední z nich, fyzik Valentín, ještě žije. Nechyběl bazén, masážní přístroje, ložnice, odpočinkové zóny. Vila byla pro veřejnost otevřena až v roce 2016, ve sklepních prostorech má být dalších několik desítek místností.
Prezident dal postavit největší budovu v Evropě - Parlamentní palác. Při stavbě muselo být hodně architektonických skvostů zbořeno. Sám Ceausescu se celkového dokončení stavby, včetně interérů, nedožil, v roce 1989 byli s manželkou popraveni.
V Bukurešti se hodně staví, přibývá luxusních budov různých firem, nákupní střediska. Jsou zde příjemná zákoutí, kde si lze dát něco dobrého k jídlu, lahodné, ale dost drahé rumunské víno a jen tak pozorovat „cvrkot“ na ulicích.
Kdo navštíví toto město, neměl by vynechat prohlídku některých chrámů a kostelů, jeden z nejvýznačnějších je Stavropolský kostel z roku 1724 a je dědictvím byzantského umění. Většina obyvatel je pravoslavného vyznání. U nás byly v době mé návštěvy Velikonoce, tam začínaly o týden později a právě si chodili věřící nechat posvětit olivové ratolesti.
Co může nejvíce osvěžit po náročných pochůzkách městem? Jasně, někam se naložit do teploučké vody a jen tak relaxovat. Dobrý kousek za městem jsou Therme Bucharest. Dá se tam dojet taxíkem, ale jezdí i autobus zdarma, který vás tam dopraví z centra města. Vstupné na cca 3 hodiny vyjde kolem 300 Kč, je dobré vzít si obuv, nejlépe „žabky“, já si jedny raději koupila za 150 Kč. Tento aquapark si mě zcela podmanil. Část s atrakcemi oddělena a také sauny a masérny. Centrální část má vnitřní i venkovní bazény, voda je teplá, lze se koupat i za nepříznivého počasí. Prostor je doplněn i o bary, kdy číšníci stojí „na suchu“ a ve vodě jsou sedačky, pultíky z mramoru. Lze si tedy popíjet lahodný koktejl přímo ve vodě a také s ním vyplout třeba ven pod širé nebe. Takovou pohodičku jsem dlouho nezažila, míchaný drink vyjde asi na stokorunu.
Počasí ještě nebylo zcela jarní, občas sprchlo a foukal vítr. Plánovali jsme ještě výlet do Sionu, ale bylo tam jen kolem 5 st.C a pršelo. Snad někdy příště…
Bukurešť mě okouzlila, je jiná jako je Londýn, Paříž nebo Praha, ale je svá, plná protikladů, architektonických skvostů a milých obyvatel, kterých mluva trochu připomíná intonací italštinu.
Vše bylo podnětné, nové a nezapomenutelné, jakým ostatně měl být i můj návrat do vlasti. Ač už mám na zádech, jak se říká, několik křížků, já jsem nikdy neletěla sama a co víc, nikdy jsem nebyla odbavována letištním personálem bez doprovodu. Asi jsem měla hrůzu v očích a nejistý krok, když mě syn navigoval k odbavení. Ještě chvíli sledoval, jak mizím v davu turistů a pak jsem zůstala sama, odkázána na svou minimální orientaci, fobie a strach z neznáma. Ano, právě v té chvíli jsem si vzpomněla na ony 2 dětské knížky. Jen jsem přemítala, do které kategorie osamělých poutníků či cestovatelů bych se asi zařadila. Hned na první kontrole se panu celníkovi u rentgenu něco nezdálo, odložil jednu mou tašku bokem a ptal se mě, zda rozumím anglicky.
Jen jsem smutně pokývala hlavou, že ne a to znamenalo, že se se mnou nedomluví, tedy souvisle v žádné řeči, krom mé rodné a slovenštiny. Podíval se na mou ztrápenou tvář a „psí oči“, tašku mi podal a posunul mě dál. Pokud zůstanete na letišti sami, držte se šipek a nápisů. Hledejte na obrazovce svůj „gate“, město a čas odletu a máte vyhráno. Já si odskočila ze svého stanoviště jen na toaletu a už jsem zase byla rozhozená a hledající.
Ale našla jsem své místečko, dokonce mě letuška nechala projít s VIP cestující předem. Let byl skoro dvouhodinový a celkem klidný, v Praze jsem se trochu motala a ptala, ale našla jsem autobus, který mě dopravil na „hlavák“ a mé putování bylo skoro u konce. Cestování vlakem domů bylo nejúnavnější fázi, ale vše jsem zvládla a až ve vlaku přišla na asi 10 zmeškaných hovorů od dětí. Já si zapomněla po příletu „nahodit“ mobil. To bylo radosti, že se „Honzík- mamka“ ve zdraví dopravila až domů.
Jsem příjemcem výzev, někdy se sice kroutím jako had, odmítám, brblám, ale nakonec mě děj stejně vtáhne do svých útrob a já prožívám taková dobrodružství, o kterých se mi před pár desetiletími ani nezdálo. A občas jsem na sebe také pyšná, ovšem většinou jen do té doby, než na mě některé z mých dětí neušije nějakou cestovatelskou „boudu“....Pak trnu, brečím, odmlouvám, nesnáším, přetrpím, žasnu, řehtám se… a jsem opět hrdá, že jsem přežila a zvítězila….
ChytráŽena.cz