Po několika letech se nám s manželem naskytla možnost navštívit rakouský Linec a hlavně jeden z jeho známých symbolů: zdálky viditelný poutní kostel na vrchu Pöstlingberg. Nejen kostel, ale celý vrch je oblíbeným poutním a zároveň výletním místem. Jsou odtud totiž (nejen z vyhlídkových míst) překrásné výhledy na město i s kouskem Podunají.
K poutní bazilice Sedmibolestné Panny Marie, která leží na nejvyšším vrcholu hory Pöstlingberg ve výšce 539 metrů nad mořem, se můžete dostat autem – samozřejmě ne až na samotný vrchol, ale k jednomu z parkovišť pod ním. Parkoviště jsou bezplatná a najdete tu také bezplatné veřejné záchody. Když pominu možnost pěkné pěší vycházky s vyhlídkami na Linec, je bazilika dosažitelná také městskou hromadnou dopravou: z centra města sem vede tramvajová trať postavená v roce 1898, která je dokonce nejstrmější v Evropě, co se týče převýšení na délku tratě! Na necelých třech kilometrech totiž zdolá převýšení 255 metrů. Tramvaj dnes každých třicet minut vyjíždí z hlavního náměstí Hauptplatz, trať je jednokolejná a její konečná stanice se nachází v jedné ze dvou velkých věží městského opevnění. Historická železnice je velmi vkusně zmodernizovaná a dokonce má i vozy s bezbariérovým přístupem. Městské opevnění se skládá ještě ze dvou menších věží a vstupní brány. Jak jsme mohli vidět, celé opevnění v současné době prochází rekonstrukcí.
Historie tohoto poutního místa se začala psát už v roce 1716, kdy jistý Franz Obermayr nechal vyřezat dřevěnou sošku piety a upevnil ji ke kříži. Kvůli proudícím davům poutníků tu pak byla o čtyři roky později postavena dřevěná kaple, poté lepší zděná kaple a nakonec byla v roce 1742 zahájena výstavba současného kostela. Otevřen byl po šesti letech stavby a v roce 1964 byl povýšen na baziliku minor (tedy menší baziliku – jde o zvláštní čestný titul, který významným kostelům propůjčuje papež).
Pro veřejnost je dvouvěžová poutní bazilika Sedmibolestné Panny Marie volně přístupná a během adventu je dokonce možnost navštívit i podzemní kryptu (to jsme bohužel těsně nestihli). Interiér kostela má barokní výzdobu, na stropě se nachází monumentální oválná freska Korunování Panny Marie a na oltáři můžete obdivovat plastiku Panny Marie Sedmibolestné. V době naší návštěvy – těsně po Vánocích tu ještě před kostelem byla vánoční výzdoba a v samotném kostele kromě jiných připomínek Vánoc také vánoční stromečky.
Počítejte s tím, že ke kostelu
vede v horní části kopce řada schodů, proto cesta není
vhodná pro vozíčkáře nebo kočárky. Několik málo metrů pod
poutním kostelem se turisté mohou občerstvit v kavárně
s cukrárnou nebo v nedaleké výletní restauraci Zámeček,
zakoupit si suvenýry v obchůdku u vyhlídkové terasy nebo se
prostě jen kochat úžasnými výhledy na město. Těsně pod
kostelem u fary stojí socha sv. Jana Nepomuckého a kolem ní na
plůtcích spousta tzv. zámečků lásky. Při bližším pohledu
zjistíte, že mnohé z nich pocházejí z osmdesátých
let, takže zase tak novodobý „výmysl“ to asi nebude.
Na hoře Pöstlingberg se ještě nachází malý areál zoologické zahrady, ke kterému vás spolehlivě dovedou směrovky. Údajně se jedná o skromnou zahradu jen s malými klecemi a výběhy, ale tohle neposoudím, protože my jsme ji minuli. Jedna ze zastávek tramvajové dráhy je právě v blízkosti zoo.
Pro rodiny s dětmi je na vrchu Pöstlingberg za příznivou cenu připravena další atrakce ze světa zážitků: jeskynní železnice Dračí expres! Ve sklepení se rázem ocitnete ve světě pohádek, trpaslíků, kouzel a lesních zvířátek. Nachází se již od roku 1906 v druhé ze dvou velkých věží opevnění.
Litovali jsme jen, že jsme pro svůj výlet raději nezvolili jaro, protože pak bychom měli zážitek ještě z růžové zahrady, která leží mezi věžemi opevnění. Tak snad zase někdy příště! Určitě se ale vyplatí zpestřit si návštěvu Lince právě výletem na Pöstlingberg, který je krásný v každé roční době.
ChytráŽena.cz