V suterénu Poštovního muzea se nachází hlavně zábava pro děti - replika pošty. Zde si děti můžou zkoušet posílat pohlednice a dopisy, sednout si do repliky poštovního auta, za pultem poštovní přepážky pak razítkovat dopisy a pohlednice a mnoho dalšího. Při mé návštěvě zde bylo plno dětí a dle jejich výrazu ve tvářích se tady velmi dobře bavily. V přízemí muzea se zrovna připravovala nová expozice starých poštovních automobilů, uniforem atd., a tak měli všichni návštěvníci muzea vstup zdarma.
Přemístila jsem se tedy do prvního a pak i do druhého patra muzea, kde jsou moc pěkné expozice s krásnými exponáty, a najdete zde např. poštovní známky nejen ze Skandinávie, ale i z celého světa. Velmi mne zaujal obraz vytvořený a složený z různě barevných známek, který je velmi precizně složen a na obraze je zobrazen generální ředitel Pošty Julius Juhlin (1861 - 1934), který byl gen. ředitelem Pošty v letech 1908-1925.
Také kromě samotných krásných známek mne zaujaly i staré stroje, které sloužily pro výrobu a tisk známek, a každý návštěvník si zde může vyzkoušet i vyrýt nějaký svůj motiv, který by se mu na známce líbil. Dále se zde nachází i trezor s několika centimetry tlustým sklem, který skrývá snad nejznámější známky světa - červený Mauricius i modrý Mauricius "POST OFFICE" z roku 1847. A proč se vlastně staly známky Mauricius tak cennými? Rytec, který známky vytvořil, údajně v roztržitosti zaměnil nápis a místo "POST PAID" vyryl text "POST OFFICE". Než si úředníci všimli, že je text jiný, dostalo se několik kusů známek do oběhu. Jen právě tyto dvě známky se mi nepodařilo dobře vyfotit. Zkoušela jsem to několikrát z různých úhlů, ale výsledek mého snažení byl vždy stejný - rozmazaný, ale v budoucnu při své nějaké další návštěvě tohoto muzea je zkusím nafotit opět - pokud to ovšem nebylo způsobeno tím silným bezpečnostním sklem.
Tak na jedné z mých fotografií pod článkem vidíte alespoň trezor a z dálky obě známky. Poštovní muzeum je otevřeno od úterý do neděle od 11.00 hod. do 16.00 hod. a středy (od září do dubna) od 11.00 hod. do 19.00 hod. Vstupné je pro dospělé 50 SEK, mladší 19 let mají vstup zdarma a penzisté, studenti a nezaměstnaní pak za vstupné zaplatí 40 SEK. V prodejně muzea pak můžete zakoupit jak krásné poštovní známky, tak i různé další suvenýry. Pokud známky sbíráte nebo se jen o filatelii zajímáte, jistě i v tomto muzeu najdete mnoho jedinečných exponátů.
Marie K. – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz