Pyramidy, přímořská letoviska uRudého moře, jsou nejčastějším cílem turistů mířících za sluncem do Egypta. Nekaždý ale ví, že zajímavou dovolenou je možné strávit i v poušti. Sahara skrývá nečekaná přírodní iarcheologická překvapení. Část pouště je ale vojenským prostorem, proto je zdemožné cestovat jen s patřičným povolením.
Baharíja
Velmi dobře dostupnou oázou je Baharíja, která je vzdálená 365 kilometrů od Gízy a která až do středověkusloužila jako zastávka karavan na cestě z Maghrebu do Mekky. S Káhirouji v současnosti spojuje asfaltová silnice. Baharíja je oázou mnoha minerálních pramenů, nachází se jich zde více než 300. Oáza je proslulá rozsáhlýmiarcheologickými nálezy v Údolí zlatých mumií. Některé z nich můžetevidět v místním muzeu.
Baharíja je místem odkud seturisté mají možnost vydat na safari do pouště na velbloudech čiv džípech. Sahara kolem Baharije je velmi proměnlivá. Nejprve vás překvapítemně černá poušť bez života připomínající měsíční krajinu. O několik kilometrůdál se postupně zesvětluje a přicházejí překvapení v podobě křišťálovéhory, vápencových útvarů připomínajících zkamenělé korálové útesy nebo místa zvaného „oblast zkamenělých květin“, kde se na zemi hojně povalují malé černé vulkanické kamínky připomínající růže.
Siwa
Velmi zajímavou oázou Západní pouště je Siwa. Z Baharíji se do ní dostanete jedině džípem. Autobusem je dosažitelná pouze ze severního pobřeží z Marsa Matruh. Cesta džípem ale stojí rozhodně za to. Tady se setkáte s pravou pouští s vysokými dunami a budete-li mít štěstí, uvidíte i fata morgánu.
Nejdůležitějším městem oázy je Shali.Uprostřed něj naleznete strašidelné ruiny, které jsou pozůstatkem staré vesnice, kterou zničily přívalové deště.
Okolní krajina je charakteristická datlovými a olivovými háji, které se táhnou až po hornatý obzor, hrobkami skrytými ve skalách, slanými jezery.
U Shali si můžete pronajmout kola nebo povozy s osly a vypravit se na cestu palmovými háji oázy. První zajímavou zastávkou jsou ruiny chrámu boha Amona, kde vyslechl své proroctví Alexandr Veliký. Směrem na jih je Sluneční pramen, zvaný Kleopatřina lázeň. Dále pocestě narazíte na Mrtvé hory skrývající do skály vytesané hrobky, které pocházejí z doby Ptolemaiovské a pozdně římské.
Okolí Siwy nabízí skvělé podmínky pro pouštní safari v džípech, nedaleko začíná rozsáhlá oblast písečnýchdun tzv. Velké písečné moře.
Dakhla
Dakhla je neúrodnější z oáz. Je plná palmových hájů, sadů a farem. Pokud máte k dispozici dopravní prostředek, můžete navštívit citadelu El-Qasr, pohřebiště Balat, svatyni v Deir el-Haggar a pozůstatky faraónské doby u El Musawaka.
Farafra
Nejmenší a nejméně navštěvovaná oáza se rozkládá na náhorní plošině. Je blízko Bílé pouště, což je oblast s bělostnými vápencovými sochami, které vytvaroval pouštní vítr. Můžeme zde nalézt útvary připomínající různorodá zvířata a dokonce i Sfingu. Obzvlášť působivý zážitek na návštěvníky čeká při západu slunce nebo za svitu měsíce, který poušti poseté ožívajícími kameny dodává tajemnou atmosféru.
Charga
Charga láká na starobylá místaj ako je Hibisův chrám, který je jediným architektonickým důkazem perské okupace Egypta, a pohřebiště Bagawat, které obsahuje několik set hrobů z 5.století. V některých z hrobů se zachovaly nástěnné malby s výjevy ze Starého a Nového zákona.
Zdroj: Egypt Travel.cz
Simbelmine
ChytráŽena.cz