V mnoha zemích Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky se
uznává kyrgyzské přísloví: Dobré manželství vždycky začíná slzami. Tohle rčení
má ale jeden dost podstatný háček. Pro 60 milionů dívek a mladých žen po celém
světě se totiž tyhle slzy stávají hořkou a hlavně doživotní realitou!
Vydařený
sňatek, o kterém se v citátu mluví? Leda tak ve snu! V Africe a
v Asii se dívky nutí k vdavkám zcela běžně. Nejvíc budoucích ještě
nezletilých novomanželek pochází asi z Jižní Asie - stejně jako Ghulam
z Afghánistánu, která se musela už ve svých 12 letech provdat za téměř
padesátiletého, obtloustlého chlapa!
Fuj! Dovedeš si snad představit, že by tě potkal podobný osud? My ne! Na zásnubní fotografii mladičké Ghulam a Mohammeda bys hledala šťastný úsměv na tváři dívky marně. Z očí Ghulam můžeš vyčíst jedině strach a nejistotu. Co by ti asi Ghulam odpověděla na otázku, jestli ke svému nastávajícímu muži vlastně něco cítí?
Vždyť ho ani nezná! Ghulam se může
jedině modlit, aby ji její manžel denně nemlátil a neznásilňoval. Jenže mnoha
dívkám se ani tohle zbožné přání bohužel nevyplní. Proč se tedy tyhle podivné a
zvrhlé manželské svazky vůbec uzavírají, když jsou už předem odkázány
k neštěstí? Důvodů existuje kupodivu docela dost a tím hlavním z nich
je asi tradice. Například v Indii domlouvají drtivou většinu všech sňatků
za děti jejich rodiče. Důležitou roli samozřejmě sehrávají peníze.
Kdyby ses narodila třeba v Kyrgyzstánu, prodali by tě ženichovi a jeho rodině právě tvoje máma s tátou! Dalším důvodem k nechtěnému sňatku je kupodivu i zachování rodinné cti. V muslimských rodinách je totiž úcta rozhodně o dost důležitějším faktorem než například blaho vlastních dcer. Když se muslimky chovají až příliš moderně, po vzoru vyspělých evropských nebo amerických států, čest jejich famílie se rázem ocitá v ohrožení, a tak se hlava rodiny radši rozhodne svou dceru co nejrychleji provdat. Většina dívek už sice předem tuší, že se na ně chystá nějaká nepříjemnost, ale protože své rodiče milují, nikdy by je nenapadlo, čeho by byli schopni. To se ale krutě mýlí.
RODÍ - PŘITOM JSOU SAMY JEŠTĚ DĚTMI: Muži v Indii nutí své mladičké manželky k pohlavnímu styku už velmi brzy. Tyhle dívky mnohdy nedostaly první menstruaci, ale v sexu si už musely vytrpět své. Jakmile indická dívka pohlavně dospěje, hned se svým manželem otěhotní. Na psychickou vyzrálost se v Indii vůbec nekouká. Děti tady mají děti. To je každodenní realita.
SLOUŽÍ SVÝM MUŽŮM! Po svatbě se dívka promění v majetek muže a ten se k ní podle toho chová. Úcta a uznání? Co to je? Tyhle hodnoty v Indii platí maximálně jednostranně, tedy od ženy směrem k muži. S dívkami se tu ale jedná jako s otrokyněmi. Rovnocennost ve vztahu, kterou známe zejména z evropských vyspělých zemí, do těchto míst světa bohužel nedorazila. Tady hraje hlavní roli zvrhlá potřeba muže - někoho absolutně ovládat.
Barusska - čtenářka
ChytráŽena.cz