V rámci našeho zájezdu do oblasti Mazurských jezer jsme navštívili také malé město Reszel. Město má rozlohu jen 3,87 km2 a obývá jej pouze necelých 5 000 obyvatel. Ale je turisty velmi oblíbené hlavně díky krásnému středověkému hradu.
Reszel byla původně osada postavená kmenem Bartianů v roce 1241. Poté byla dobyta Řádem německých rytířů. Svá městská privilegia získal v roce 1337 na základě Chełmnského práva. Město tvoří gotický hrad a hlavní náměstí. Jádro města je obehnáno cihlovými obrannými zdmi.
Hrad byl postaven v letech 1350 – 1401 jako typická pevnost vojenských řádů. Nechal ho postavit varmijský biskup Jan z Miśnia. Jeho prvními obyvateli byli lidé Řádu německých rytířů. Ve 14. století bylo město Reszel třetím největším městem ve Varmii. Byl sídlem Varmijských biskupů.
V 18. století byla část hradu upravena na vězení. V roce 1811 zde byla odsouzena pruským soudem k trestu smrti za čarodějnictví čarodějnice Barbara. Prý byla upálena také za zapálení hradu v r. 1807. Proces je někdy popisován jako poslední upálení čarodějnic v Evropě. Tuto skutečnost nám připomíná expozice mučicích nástrojů, která je umístěná ve sklepení hradu.
Na začátku 19. století způsobily dva požáry velké škody a hrad byl několik let opuštěn. V roce 1882 byl hrad předán Evangelické obci, která v něm provedla renovační práce. Jižní křídlo bylo přestavěno na kostel. Byly změněny fasády, ve východním křídle byla zřízena škola. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel hrad v letech 1976-1985. Z části hradu je nyní hotel, je tam také galerie moderního umění.
V blízkosti hradu stojí gotický kostel sv. Petra ze 14. století, který se pyšní obrazem svého patrona. Ve městě najdeme také památky z 15. a 16. století – kostel sv. Jana, kostel a klášter jeptišek řádu sv. Kateřiny nebo jezuitský komplex.
Jsem ráda, že jsme měli hrad možnost navštívit. Je to krásná stavba. Vystoupali jsme na věž, odkud byl pěkný výhled na město i okolí. Prošli jsme se po ochozech hradu. Venku by se mohla dětem líbit expozice draků. Ve sklepení jsme navštívili muzeum torture. Každý mučicí nástroj má svůj popisek, o jaký nástroj se jedná, kdy a jak se používal. Vše je v polštině, němčině a angličtině. Místo působí poněkud ponurým dojmem, zavede nás do středověku, kdy se jakýkoliv zločin krutě trestal.
Městečko je velmi pěkné a určitě stojí za vidění.
ChytráŽena.cz