Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pozor na krádeže přes internet

1. 03. 2019 | Finance
Počet útoků na uživatele elektronického bankovnictví roste v posledních letech meziročně o desítky procent. Rozhodně se tedy nevyplatí internetové nebezpečí podceňovat.

Nejčastěji na nás hackeři útočí pomocí podvodných e-mailů a škodlivých virů. Odborně se těmto útokům říká phishing a malwere. Cílem útočníků je dostat se prostřednictvím podvodných e-mailů a virů k přístupovým údajům do vašeho internetového bankovnictví a ovládnout váš chytrý telefon, kam si necháváte posílat SMS kódy nutné pro potvrzení plateb. Poté už je pro útočníky celkem snadné odčerpat peníze z vašeho účtu. Pozor si ale musíme dávat také na Facebook. Ukrást něčí profil a zneužít ho k vlastnímu obohacení je pro hackery otázkou pár minut. Důležité tedy je dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Vše vypadá věrohodně

V poslední době se stále častěji objevují případy zneužití sociálních sítí. Prostřednictvím chatu na Facebooku vám napíše kamarád, který vás požádá o půjčení menší částky peněz. Abyste mu je mohli hned převést, pošle vám odkaz na platební bránu – ta je však podvržená a slouží jen k tomu, aby z vás podvodník vylákal citlivá data, jako je číslo vaší platební karty, přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví nebo kód SMS zprávy potvrzující zadanou platbu. Celá situace je velmi důvěryhodná a vás ani nenapadne, že u počítače na druhé straně sedí hacker, který si brousí zuby na vaše peníze.
pozor na krádežeMnozí lidé si neuvědomí záludnost situace, v dobré víře poskytnou svá citlivá data, aby pomohli kamarádovi, jenže pak o peníze, které si útočník pošle z jejich účtu, nenávratně přijdou. Obezřetnost je tedy skutečně namístě. Bránit se tomuto typu sociálního inženýrství je přitom velmi prosté – stačí zvednout telefon a příteli, který si od vás chce peníze půjčit, jednoduše zavolat.

Online, ale bezpečně

Neustále se vylepšuje také provedení phishingových útoků. Už dávno neplatí, že podvodné e-maily poznáte podle špatné češtiny, útoky jsou totiž stále důvěryhodnější a propracovanější. Útočníci sázejí na strach lidí z dluhů, podvodné e-maily proto často vypadají jako zprávy o nezaplacené pohledávce nebo jako objednávky zboží z internetových obchodů. Součástí e-mailů je ovšem příloha s nebezpečným virem, který se po otevření přílohy automaticky nainstaluje do počítače, obvykle aniž by si toho uživatel všiml.

Prostřednictvím škodlivého kódu tak útočníci ovládnou váš počítač a snadno dokáží získat i vaše přihlašovací údaje – ať už do e-mailové schránky nebo do elektronického bankovnictví. Hackeři také využívají vir ve vašem počítači k tomu, aby vás nasměrovali na falešné webové stránky, které vypadají jako oficiální stránky banky nebo internetového bankovnictví. Zde po vás pak chtějí vyplnit formulář, kde mimo jiné požadují i uvedení telefonního čísla a typu telefonu. To by vás mělo varovat. Banka vaše číslo zná a nepotřebuje jej znovu. Nakonec hacker pošle na vaše číslo SMS zprávu s odkazem na aplikaci, kterou si máte nainstalovat do svého chytrého telefonu pro zvýšení bezpečnosti. Taková aplikace ale slouží k zadržení příchozích SMS zpráv od banky, které jsou nutné k potvrzení odchozích plateb z účtu, a navíc tyto verifikační SMS zprávy rovnou přeposílá přímo útočníkovi. Proto vždy instalujte aplikace, certifikáty nebo aktualizace do chytrého telefonu výhradně z oficiálních certifikovaných zdrojů (Apple Store, Google Play, Windows Store). A vždy platí – kdykoli při přihlašování do internetového bankovnictví narazíte na něco podezřelého, nepřihlašujte se a okamžitě kontaktujte svoji banku.


Obezřetnost na prvním místě

Obrana před kybernetickými útočníky je jednoduchá – stačí dodržovat několik bezpečnostních pravidel:

  • Chraňte svůj počítač i chytrý telefon, používejte antivirové programy a pravidelně je aktualizujte.
  • Instalujte aplikace, certifikáty nebo aktualizace do chytrého telefonu výhradně z oficiálních certifikovaných zdrojů (Apple Store, Google Play, Windows Store).
  • Nesdělujte citlivé informace (číslo karty, přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví, potvrzovací SMS kódy) třetím osobám.
  • Do internetového bankovnictví se přihlašujte zásadně z oficiálních webových stránek své banky, nevstupujte do internetového bankovnictví přes odkazy generované internetovými vyhledávači. Vždy si zkontrolujte, že stránka, odkud se do internetového bankovnictví přihlašujete, má bezpečnostní certifikát (zámeček a zelené podbarvení v adresním řádku).
  • Používejte silná hesla a pravidelně je měňte.
  • Nereagujte na nedůvěryhodné e-maily – nespouštějte žádné přílohy, ani neklikejte na odkazy.

Zdroj, foto: ČSOB a Era


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Rady, které se jistě hodí nám všem..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles