Valdštejnský palác nechal vybudovat Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna jako svou rezidenci. Projektantem byl italský architekt Andrea Spezza. Stavební práce byly zahájeny v roce 1623. Rozměry areálu Valdštejnského paláce dosahují délky 340 m a šířky až 172m. Hlavní průčelí paláce směřuje do Valdštejnského náměstí. Nad středním portálem je obraz Panny Marie Klatovské.
Obytná část paláce je rozložená kolem čtyř nádvoří. V prvním nádvoří se nachází kaple sv.Václava. Je vysoká 16 m, zdobí ji výjevy ze svatováclavské legendy a je nejstarší barokní památkou tohoto druhu v Praze.
Ve sklepních prostorech je umístěna Trčkovská galerie. Galerie je situována pod Valdštejnským palácem, v místech, kde původně stával Trčkovský dům. Tyto sklepy jsou tedy o sto let starší než samotný palác. V současné době je v galerii stálá výstava protokolárních darů. Druhé nádvoří lemuje z jedné strany Valdštejnská ulice a z druhé strany trakt bývalé konírny. Dominantou nádvoří je socha Albrechta z Valdštejna, který v pravé ruce drží jako symbol své vojenské hodnosti maršálskou hůl.
V průchodu mezi prvním a druhým nádvořím je Výstavní síň Senátu, kde se pod záštitou senátorů pořádají pro veřejnost tematicky různorodé výstavy. Nyní zde do 25. 6. 2017 probíhá výstava Bez historie není současnost. Vystaveny jsou hodiny a hodinky.
Třetí nádvoří obklopuje čtyřkřídlá jednopatrová budova určená původně pro pážata a jejich preceptora.
Budova pokračuje podél Valdštejnské ulice ke Klárovu jako jednokřídlá a palác spojuje s Jízdárnou. Valdštejnskou jízdárnu, nacházejí se v areálu paláce, využívá Národní galerie v Praze.
Na čtvrté nádvoří se vstupuje průchodem kolem Informačního centra Senátu, kolem něhož jsme prošli na prohlídku Valdštejnského paláce: Ve Valdštejnském paláci jsme nahlédli do Hlavního sálu, Rytířské síně, Předpokoje, Audienční síně, Mytologické chodby a Jednacího sálu.
Hlavní sál je vysoký 10,5 metru. Původně sloužil jako nástupní prostor k reprezentačním místnostem, stávala v něm osobní stráž vévody a návštěvníci z něj byli uváděni do přijímacích salonků k audienci. Výzdoba sálu je především oslavou válečnického umění Albrechta z Valdštejna. Nástropní freska zpodobňuje boha války Marta na válečném voze. Štuková výzdoba zobrazuje postavy okřídlených geniů, palmy, zbraně, válečné trofeje, hudební nástroje a vítězné koruny. Hlavní sál je dnes využíván pro odborné přednášky, konference a semináře nebo pro kulturní, společenské a protokolární akce.
Jednací sál je hala dlouhá 60 metrů a široká 8,6 metrů, která sloužila původně jako konírna, kde bylo v době Albrechta z Valdštejna ustájeno 37 koní. V současnosti se zde konají schůze pléna, případně také veřejná slyšení, konference a semináře. V sále je k vidění zvětšenina historické mapy Evropy z roku 1592. Evropa je zde vyobrazena jako ženská postava v dobovém renesančním oděvu. Na hrudi má na řetízku zavěšený zlatý groš s nápisem Bohemia - Čechy, s městem Praga.
Audienční síň a Mytologická chodba jsou nádherné prostory vyzdobené mytologickými náměty. V Mytologické chodbě nyní do 28. 5. 2017 probíhá výstava Jarmila Novotná - operní diva. K Valdštejnskému paláci přiléhá Valdštejnská zahrada, do které se budova otvírá monumentálními arkádami saly terreny. V sala terreně probíhají v letní sezóně koncerty pro veřejnost, divadelní představení a jiné kulturní akce. Zahrada je upravena ve stylu francouzského parku se stříhanými živými ploty a je ozdobena fontánami a sochami od Adriana de Virese.
Dalším objektem Senátu je Kolovratský palác. Zde nás provázel průvodce, jež nás seznámil s historií stavby a s historickými fakty: V Kolovratském paláci se odehrály události související s Mnichovskou dohodou a vyhlášením protektorátu Čechy a Morava. V Zeleném salonku se 30. září 1938 sešla vláda v čele s armádním generálem Janem Syrovým na svém mimořádném zasedání. Jediným předmětem jednání byla zpráva o Mnichovské dohodě. Růžový salonek a přilehlé místnosti využíval Emanuel Moravec, jeden z nejznámějších českých kolaborantů s nacisty. Na průčelí Kolovratského paláce je umístěna Pamětní deska generálovi Aloisi Eliášovi. Prohlídku zmíněných prostor všem doporučuji. Valdštejnský palác je přístupný i o víkendech. Valdštejnská zahrada je pro veřejnost otevřena denně, od dubna do října.
HankaHH - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz