Expozice je příběhem cesty vánočních ozdob do zaslíbené země za mořem, nejdůležitějším odběratelem tohoto křehkého zboží totiž byly Spojené státy americké. Proto jsou nainstalovány do tvaru pestrých mořských vln, nechybí ani zaoceánský parník či efektní mrakodrapy.
Další z expozic nese název Nekonečný příběh bižuterie. Ta se nalézá ve čtvrtém patře budovy a prezentuje vývoj světoznámé jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost. Na 380 m2 plochy samozřejmě nemůže být představeno úplné bohatství sbírek tvořených více než 12 miliony kusy, jde o reprezentativní výběr. Představte si proto, že procházíte exportním domem a postupně zjišťujete, co všechno pojem jablonecká bižuterie představuje.
V pátém patře muzea nás čeká výstava pod názvem Čarovná zahrada - české sklo sedmi století. Plocha 380 m2 je rozčleněna do čtyř výstavních celků, které na sebe chronologicky navazují, a to od starověku po současnost. Takto vytyčené prostory umožňují prezentovat nejen sklo samo o sobě, s příběhy, které se k němu konkrétně váží, ale i lyrický příběh. Z uměleckohistorického hlediska je expozice vystavěna na příběhu cesty od anonymní číše po svébytný autorský solitér a hledá odpověď na otázku, kdy, jak a proč tento proces vůbec proběhl a kam v současnosti směřuje. Významnou část expozice tvoří přehled současných výrobků českých i zahraničních firem a studiového skla.
Muzeum nabízí prohlídku expozic pomocí hlasového průvodce s výkladem jak v češtině, tak v mnoha dalších světových jazycích. K zapůjčení je na pokladně muzea. Pokud vlastníte chytrý telefon, můžete si doma nebo přímo ve vestibulu muzea vyhledat nahrávku prostřednictvím internetové sítě a při prohlídce poslouchat zvolený výklad přímo ze svého telefonu. Vlastníci telefonů vybavených čtečkou QR kódů si mohou informace najít přímo u exponátů.
Každopádně, pokud při svých toulkách zavítáte do oblasti Jablonce nad Nisou, vyčleňte si zhruba 2 hodinky času a zajděte se do muzea podívat. Věřím, že nebudete odcházet zklamaní.
ChytráŽena.cz