Já, jakožto rodilý Severočech, jsem o Vlčnovu věděla asi jen to, že se tam každoročně pořádá Jízda králů, ale i to málo stačilo k tomu, že jsem si moc přála dané místo navštívit a blíže poznat. A vzhledem k tomu, že to sem z místa bydliště máme opravdu kus cesty, vypravili jsme se sem před necelými dvěma lety na týdenní dovolenou. Bez mučení přiznávám, že nás místo doslova chytilo za srdce a že bychom se sem v budoucnu ještě někdy rádi vrátili.
Vlčnov bývá též někdy nazýván Perlou Slovácka. Obec se nachází v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, zhruba 5 km jihozápadně od Uherského Brodu. Žije zde 2930 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1264. Místní jméno Vlčnov je odvozeno přivlastňovací příponou -ov od osobního jména Vlčen, což je zdrobnělina ke staročeskému osobnímu jménu Vlk.
V centru obce se nachází Muzeum lidových pálenic, které jsme samozřejmě nemohli vynechat. Muzeum lidových pálenic je v rámci České republiky ojedinělou expozicí dokumentující minulost i současnost podomácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů na jihovýchodní Moravě. Prezentuje na tři desítky kompletních přístrojů a jejich částí, velké množství potřeb souvisejících s pálením, včetně nádob, vinět a dokumentů. Expozice je průběžně doplňována o nové přírůstky do sbírky destilačních aparátů. Mnohdy jde o darované, náhodně nalezené i policií zabavené pálenice.
Na kopci za vsí se pak nacházejí tzv. Vlčnovské búdy. Jedná se o rozsáhlý, památkově chráněný areál vinohradnických staveb lidové architektury - búd, který byl budován v průběhu 18.-20. století. Jsou to hliněné, hrázděné i zděné lisovny, pro které je charakteristická bílá omítka s modrým soklem. Interiér tvoří dvě místnosti - větší vepředu, která slouží jako lisovna a menší vzadu, kde se víno skladuje. Třicet těchto staveb spolu s územím rezervace jsou také památkově chráněné od roku 1995.
Po procházce kolem búd ještě před dvěma lety jsme došli až k dřevěné rozhledně Hraběcí. Ta byla spolu s několika podobnými v okolí postavena v roce 2011, ale již tehdy, pro její špatný technický stav na ní nebyl vstup povolen. Jak jsem se nyní dočetla, tak bohužel rozhledna musela býti stržena, což tedy je velká škoda a co si budeme namlouvat, stavba musela být asi hodně nekvalitní, když rozhledna svému účelu nesloužila asi deset let. Nicméně zůstalo zde alespoň posezení, od kterého i tehdy byl moc pěkný výhled do krajiny.
Cesta sem je lemována slivoněmi, nachází se zde i vinice, prostě nádhera, kam oko člověka dohlédne. Na opačné straně, než bývala rozhledna, na začátku „vstupu“ k búdám se nachází pěkně zrekonstruovaná Kaple Svaté Rodiny.
V samotném závěru povídání o Vlčnově nesmím zapomenout na proslulé Vlčnovské vdolečky. Malé koláčky tvořené ze dvou druhů těst, plněné tvarohem, rozinkami, povidly, sypané báječnou posypkou, bez kterých se zde neobejde žádná společenská událost a které výtečně pečou i v místním soukromém pekařství. Tak pokud ještě náhodou přemýšlíte, kam letos vyrazit na dovolenou, Vlčnov mohu s čistým svědomím vřele doporučit.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz