Asi si dobře dovedu představit váš výraz i myšlenky, které vás napadají po přečtení titulku článku. Věřte mi ale, že jsem se ani nespletla, ani nezbláznila - opravdu vás chci pozvat na hřbitov. No uznejte: kdy se vám to stane?
Nejedná se totiž o „obyčejný“ hřbitov, i když je vesnický a poměrně malý. Leží naproti kostelu, obehnaný masivní pískovcovou zdí. Najdete ho v okrese Kroměříž a obec se jmenuje Střílky. Dál už vás nebudu napínat a prozradím, že se jedná o naprostý unikát, který nemá v celé střední Evropě obdoby! Snad vám už nyní dává moje pozvánka smysl...
My jsme tento hřbitov objevili čirou náhodou už před pár lety. Při našich výletech po koutech českých (i moravských) jsem si jednoho dne všimla na silnici obyčejného ukazatele - nebyla to nijak velká zajížďka, takže jsme neváhali. A vůbec jsme nelitovali. Nedávno jsme se sem opět vrátili a já jsem se rozhodla s vámi o tento zážitek podělit.
Jak už jsem se zmínila, hřbitov najdete v obci Střílky, v její horní části. Leží na kopečku naproti kostelu, který nepřehlédnete. Každopádně vás budou navigovat i směrovky.
Vznik hřbitova se váže k 18. století, vystavět ho nechal Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu - tehdejší majitel stříleckého a tovačovského panství. Původní záměr na vybudování pohřební kaple Petřvaldských, která měla být v místním kostele, zavrhl a pustil se do výstavby neobyčejného hřbitova. Za autora celého projektu je pokládán biskupský stavitel Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu a autorem sochařské výzdoby je zejména moravský sochař Gottfried Fritsch, ale podíleli se na ní i další sochaři. Po třiceti letech práce byl hřbitov dokončen, 12. května 1743 vysvěcen a mohl začít sloužit svému účelu.
Tento barokní hřbitov zaujímá plochu téměř 2000 metrů čtverečních. Jeho půdorys je čtvercový, rohy jsou vykrojené a nahrazené dovnitř klenutými oblouky. Dostanete se na něj po dvouramenném schodišti a hned u vstupu vás upoutá socha smutečního anděla (anděla smrti) v nadživotní velikosti. Je to strážce hřbitova, který předává křesťanské poselství: „Pomni člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš“. Na pravé i levé straně hřbitovní zdi můžete obdivovat krásná sousoší: ty vpravo znázorňují lidské ctnosti, vlevo lidské neřesti. Při opravě kostela byly v letech 1956 - 1958 na zeď vstupní terasy hřbitova přemístěny čtyři kamenné vázy, které představují svými reliéfy čtyři poslední věci člověka: smrt, poslední soud, peklo a nebe. V zadní části hřbitova stojí pohřební kaple, pod kterou je krypta majitelů stříleckého panství - hrabat Kuenburků. Po obou stranách před kaplí stojí dvě velké sochy smutečních andělů, strážců hrobky.
V letech 1872 a 1896 proběhly nezbytné opravy hřbitova, v roce 1927 a 1928 byl opravován kvůli sesuvu levé zadní zdi. Od té doby hřbitov léta chátral a teprve v roce 1998 začala jeho rekonstrukce a vzniklo také Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách. Slavnostního znovuotevření se hřbitov dočkal v červnu roku 2008. V interiéru hřbitovní kaple se bude restaurovat oltář; občanské sdružení přispívá svými aktivitami k zajišťování obnovy hřbitova, který byl pro svůj význam v únoru roku 2010 prohlášen národní kulturní památkou. Jeho rekonstrukce stále nebyla dokončena.
Od začátku května do konce září můžete hřbitov i kryptu navštívit s průvodcem. Vstupné pro dospělé a děti do 15 let činí 30 Kč a jistě se mnou budete souhlasit, že přispějete na dobrou věc. Ve stánku vedle hřbitova si také můžete koupit drobné upomínkové předměty a publikaci o této národní památce.
Berte tuto pozvánku jako tip na pěkný výlet a možná také důvod k zastavení a zamyšlení...
ChytráŽena.cz