O prázdninách jsem zavítala do zajímavého východočeského městečka jménem Solnice, které mě velmi zaujalo a ráda bych se o své zážitky a dojmy z tohoto městečka podělila i s Vámi.
Solnici najdeme v nadmořské výšce 332 metrů v těsné blízkosti malebných Orlických hor, konkrétně mezi městy Rychnov nad Kněžnou (pro Solnici okresní město) a Dobruškou. Žije zde přibližně 2000 obyvatel, kteří bydlí v domcích či chatkách o celkem 675 popisných číslech. Solnicí protéká řeka Bělá.
Něco
málo z historie Solnice
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1321 (hovoří se v ní o tom, že pán Jan z Meziříčí daroval kostelní podací v Solnici Zderazskému klášteru). Z dochovaných materiálů se dozvídáme, že původně byla Solnice pravděpodobně hradiskem. Stala se osadou, která se těšila rychlému rozvoji a tak jí 10. srpna roku 1386 její tehdejší majitelé Jan a Jaroslav z Meziříčí udělili plné právo hradecké.
Status
"města" byl Solnici navrácen až v roce 1991. Od svého založení až do
začátku 20. století v podstatě fungovala jako křižovatka obchodních cest. A
jak vlastně Solnice ke svému jménu přišla? To dnes již s naprostou jistotou
nikdo neví. Nejvíce se udržely dvě teorie. První jí přisuzuje toto jméno díky
tomu, že se zde nacházela celnice (czollnic) a ta druhá si pohrává s myšlenkou,
že se Solnice jmenuje podle soli - hlavním obchodním artiklem, který nejčastěji
putoval přes již zmíněné Solnické obchodní trasy.
Je tu vše - od mateřinky až po klub důchodců
Při procházce tímto městečkem jsem našla snad opravdu vše méně i více potřebné. Je tu nejen základní škola (od 1. do 9. třídy), ale také mateřská školka. Kromě desítek krámků a množství hospůdek a restaurací zde najdeme však i zdravotní středisko. Pokud Vás začnou při pobytu zde "brát zuby", nemusíte se bát, i zubní péče je zde zajištěna.
Pro sportovní nadšence Solnice poskytuje rozlehlá fotbalová, basketbalová i tenisová hřiště, či můžete navštívit místní fitcentrum, nebo můžete zajít na kuželky do vyhlášené místní kuželny.
Milovníky kultury by zase mohlo potěšit množství zajímavých akcí, které se konají v Solnickém kulturním domě. Kromě maturitních plesů se tu konají i babské či hasičské bály, ale vstříc tu vycházejí i těm nejmenším se zajímavými pohádkami a programem pro děti.
Výlety a zajímavá místa
Za vidění zde stojí krásné malebné udržované náměstíčko, kde Vás jistě zaujme sloup se sochou Panny Marie, zajímavá budova radnice či kousek opodál Solnický "Zámeček" (jednalo se o panské sídlo, které později sloužilo jako hostinec a v současné době je zde malý penzion a útulná restaurace). Přehlédnout také nemůžete krásný majestátní kostel Umučení svatého Jana Křtitele s přilehlou farou a velmi zajímavou budovu základní školy zdobenou plastikami.
Pokud máte raději procházky než památky, zajděte si do zámeckého parku. Je sice neudržovaný, ale cesty jsou dobře průchodné a pokud dojdete až do Kvasin, můžete si prohlédnout i Zámek Kvasiny, který je nyní v soukromém vlastnictví. Můžete také zajít do nedalekého městečka Černíkovice a prohlédnout si místní chátrající (ale přesto velmi zajímavou) rozhlednu.
Pokud patříte mezi otrlé výletníky milující naučné stezky, i zde Vás potěším. Solnicí prochází Naučná stezka Bělá, na které napočítáme celkem 13 zastavení. Stezka je přístupná nejen pěším turistům, ale i cyklistům a v zimě dokonce běžkařům.
Pár zajímavostí
* Znáte onu památečnou větu "To je hadrák, pane. Ten neublíží, ten leští!"- z filmu Vrchní, prchni? Ano, ano, řeč je o "hadru, hadraplánu"..., prostě o svérázném vozítku jménem Velorex, které právě zde v Solnici spatřilo poprvé světlo světa.
* Víte, že v těsné blízkosti Solnice se nachází městečko Kvasiny a tato města spojuje vlakové nádraží? Pokud se tedy chystáte vlakem na výlet do Solnice, u kas chtějte lístek do Kvasin.
* Na pomezí mezi Kvasinami a Solnicí se nachází dříve velmi významný a velký závod vyrábějící ryze české automobily, který stále aktivně funguje a produkuje.
* V místním zámečku se v roce 1948 natáčel známý český film Hostinec U kamenného stolu s Růženou Šlemrovou, Rudolfem Hrušínským či Jiřím Plachým.
ChytráŽena.cz