Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Praha usiluje o letní olympiádu

31. 03. 2007 | Ze společnosti

Praha ve spolupráci s kraji může usilovat o pořadatelství největšího sportovního svátku světa - letní olympiády. Vyplývá to ze souhrnné zprávy, kterou dnes schválili pražští radní. Jde o souhrn všech analýz a studií, které město nechalo vypracovat k záměru kandidatury na uspořádání LOH 2016, resp. 2020.


„Myslím, že si v tomto případě mohu dovolit sportovní terminologii, a tou lze dnešní rozhodnutí rady přirovnat k pokynu startéra maratónského běhu, který připraveným a netrpělivým závodníkům ohlásil – Ke startu, připravit, pozor! Slovíčko START.,“ přiblížil dnešní rozhodnutí rady primátor Prahy Pavel Bém.


V materiálu jsou podrobně rozebrány – na základě zpracovaných studií, rozborů a analýz - jednotlivé aspekty, které se kandidatury přímo i okrajově týkají. Materiál byl po schválení radou předán zastupitelům HMP a je k dispozici v plném znění na oficiálních webových stránkách hlavního města Praha a www.praha.eu.


Letní olympiáda v Praze

„Praha i Česká republika jsou takovou skvělou akci schopny uspořádat a v konkurenci nejvyspělejších zemí světa si vybudovat pozici, která odpovídá naší historii a představuje ten nejlepší vklad a investici pro naši budoucnost,“ zdůrazňuje ve své argumentaci pro práci na kandidatuře mj. předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.


Kroky vedoucí k dnešnímu rozhodnutí rady jsou v materiálu mapovány od 20. května roku 2003, kdy Rada hl. města Prahy zadala vypracování souhrnného materiálu o stavu sportovních zařízení a posouzení rozvojových a realizačních možností s ohledem na záměr kandidovat na pořádání letních olympijských her. Při posuzování územních variant byly v listopadu 2003 uvažovány varianty umístění sportovišť na alternativních místech v Praze i v celé České republice.


Letní olympiáda v Praze

V roce 2004 vznikla „Ekonomická a marketingová studie pořádání LOH 2016 resp. 2020 v hl. m. Praze“ vypracovaná společností Pricewaterhouse Coopers Česká republika. Jejím výsledkem ve finančně-ekonomické části bylo zjištění, že celkové přímé náklady vyvolané organizací letních olympijských her budou 135,9 miliard korun. Celkové přímé výnosy vyvolané letními olympijskými hrami dosáhnou výše 66,5 miliardy korun. Návratnost vzniklého deficitu bude podle studie kryta – s ohledem na očekávané makroekonomické dopady – z přírůstku HDP, jehož absolutní výše je odhadována na 91,5 mld. korun.


V roce 2005 byly provedeny studie proveditelnosti jednotlivých sportovních zařízení a v roce 2006 bylo zadáno zpracování studie „Variantní ověření urbanistického řešení umístění a prostorového rozsahu vhodného olympijského programu v prostoru Letňany, Kbely, Prosek.“


Výsledkem analýzy stávajících sportovních zařízení byl již v roce 2003 mj. i závěr, že všechny olympijské stavby, zejména stadióny a haly vybavené zařízeními pro vrcholový sport a s velkými koncentracemi diváckých kapacit, musí být již od přípravy plánovány jako polyfunkční s jasně definovaným veřejně prospěšným poolympijským programem. Kritérium společenského významu jejich budoucího možného využití po LOH je jedním z hlavních hledisek pro výběr v případě více možností umístění.


Letní olympiáda v Praze

V materiálu Českého olympijského výboru zpracovaného ve spolupráci se sportovními svazy – Návrh sportovišť a přípravných kempů podle umístění v České republice – jsou představena jednotlivá sportoviště s uvedením požadované divácké kapacity a s navrhovanou lokací v rámci Prahy i celé České republiky.


  • Atletika – ceremoniální stadión – kapacita 60.000 diváků
  • Basketbal – finále, Sazka Arena – kapacita 18.000 diváků
  • Dráhová cyklistika – Stadión Brno – kapacita 5.000 diváků
  • Fotbal – kvalifikace – Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Plzeň – kapacita 20.000 diváků
  • Jachting – Lipenská přehrada
  • Kanoistika – Sport centrum Račice – kapacita 10.000 diváků
  • Plavání – Maniny – kapacita 12.000 diváků
  • Střelba – Plzeň – kapacita 3.000 diváků
  • Tenis – Štvanice – kapacita 10.000 diváků
  • Vzpírání – KCP – kapacita 5.000 diváků


    Letní olympiáda v Praze

    Se záměrem pořádat olympijské hry i mimo hlavní město již byli seznámeni hejtmani a primátoři vybraných krajů a měst. Již ve čtvrtek startuje v Olomouci první ze série tiskových konferencí, na kterých budou regionálním novinářům představeny kandidátské projekty.


    Pro ceremoniální stadión v Letňanech – severní varianta – je připraven projekt, který spojuje ve stejném prostoru, ale v různém čase, dvě nezávislé funkce - Pražský veletržní areál a sportovní areál.


    Letňanský areál bude podle připravených studií a projektů vyhovovat i těmto cílovým parametrům:

  • Snadná dopravní dostupnost v rámci Prahy, ale i s ohledem na možnost snadného spojení s ostatními městy a kraji v České republice
  • Parkovací plocha pro 10.000 osobních vozidel
  • Dostatek hal pro halové sporty (14 z 28 olympijských sportů je halových) s přihlédnutím na specifické požadavky
  • Hlavní stadión s kapacitou minimálně 60.000 míst s možností poolympijského využití konverzí ve fotbalový stadión nebo městskou arénu s podstatně nižší kapacitou (30.000 – 40.000 diváků)

    S cílem připravit kandidaturu Hlavního města Prahy na pořádání letních olympijských her bude zřízena obecně prospěšná společnost Praha olympijská. Za jejího ředitele je navržen Tomáš Petera. Do šestičlenné správní rady jsou navrženi Miroslav Sklenář, Jiří Toman, Václav Králíček, Ivan Martínek, Jiří Zedníček a Jiří Kejval. Do dozorčí rady jsou navrženi Jan Winkler, Richard Mařík a Jiří Kynos.


    Letní olympiáda v Praze

    Na základě zkušeností z minulých procedur lze orientačně, vzhledem k tomu, že Mezinárodní olympijský výbor ještě všechny závazné termíny nevypsal, předpokládat tyto klíčové termíny kandidatury:


  • 15. 9. 2007 – nutnost informovat MOV o zájmu kandidovat
  • leden 2008 – odpovědi kandidátů na uchazečský dotazník
  • květen 2008 – výběr kandidátských měst
  • listopad 2008 – odeslání kompletní kandidatury
  • říjen 2009 – volba kandidátského města

    Více informací na oficiální stránkách hlavního města Praha.



    Hana Nováková
    Chytrá Žena.cz




    Tento článek také můžete
    * Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
    GOOGLE Přidat na Google
    TISK Vytisknout Linkuj


  • Komentáře
    Obrázek uživatelky
    profil
    pražaci na to majú
    Obrázek uživatelky
    profil
    no sposrt mám rád ale nějak tu letnou nechápu:D
    Aktuální soutěže
    Komerční prezentace
     
     
     
    Náš tip


    NAVŠTIVTE NÁS ...
    PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

    Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
    Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles