Nejprve si promyslete, kde, jak často a jakým způsobem budete stan používat. Vzpomeňte si na své předchozí zkušenosti a zohledněte je při výběru. Myslete na pohodlí, nebudete přece kempovat jen za pěkného počasí. Zvažte také hmotnost a rozměry, především pokud cestujete s batohem na zádech. Ale důležité je ohlídat i spoustu dalších hledisek.
Většina lidí se při koupi stanu dívá jen na parametry materiálu, rozměry stanu a cenu. Ale to zdaleka není vše. Stan může být vybaven i spoustou technických detailů a stabilizačních prvků. Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo parametrů na internetu, stan se musí vyzkoušet.
Desatero pro výběr stanu:
1. HMOTNOST: Dopředu si rozmyslete, jak budete stan dopravovat. Pokud jej budete nosit na zádech v batohu, rozhoduje každý gram. Ne nadarmo se říká: Gram x kilometr = kilogram. Na hmotnost naopak není třeba hledět u rodinných stanů, které stejně povezete autem.
2. DÉLKA STANU A PROSTOR: Určitě nestačí vybírat jen podle reklamního letáčku nebo rozměrů na internetu, stan by se měl vyzkoušet. Hlavně u kopulových stanů se stěna ložnice rychle svažuje, dlouhému člověku tak ložnice mnohdy plandá těsně u nosu. Než stan koupíte, vyzkoušejte si, zda se do něho vejdete! Jste-li naopak menšího vzrůstu, můžete si koupit delší stan a bagáž dát za hlavu či do nohou. Nemusíte pak kupovat stan s velkou předsíňkou.
3. BARVA TROPIKA: Doporučujeme vybírat světlejší odstíny tropika, aby se vzduch ve stanu během dne příliš neohříval, a případně bylo možné v něm fungovat i za dne bez nutnosti svítit čelovkou. Nejčastější prodávanou barvou v Čechách je tmavozelená. Lidé nechtějí být vidět. V tmavém stanu je ale večer brzy velká tma a při čtení a hraní karet je třeba používat lampičku či baterku.
4. KONSTRUKCE: Je dobré vědět, že se mi stan nezboří při poryvu větru či v bouřce. Ocelové tyče jsou pevné a levné, ale jsou ze všech používaných materiálů nejtěžší. Navíc nejsou – na rozdíl od duralu a laminátu – pružné. Duralová konstrukce je cenově výrazně dražší, ale je lehčí a pevnější než laminátová. Případné poškození se snáz opravuje. Platí také, že čím více tyčí a jejich křížení, tím je stan stabilnější a odolnější, ale zase těžší.
5. VĚTRÁNÍ: V každém stanu se na tropiku kondenzuje voda! Tomu se nelze zcela vyhnout. Dbejte tedy na kvalitní větrací otvory v co nejvyšším bodě stanu. Pokud jsou navíc vybaveny uzavíracím mechanismem přístupným za deště z vnitřku stanu, ušetříte sadu oblečení, která vám jinak promokne, pokud byste museli lézt větráky uzavírat zvenčí!
6. KOTVICÍ ŠŇŮRY: Pokud jsou nenápadné, tak vás sice nikdo nenajde, ale může se stát, že o stan rovnou zakopne a vás vyleká. Pokud budou šňůry reflexní barvy a navíc s povrchem odrážejícím světlo baterky, tak se vám to nestane. Zvažte, jak moc chcete být skryti.
7. VSTUPNÍ PŘEDSÍŇ: Když prší, je dost nepříjemné vylézt ze stanu či uvařit. V takové situaci při každém otevření tropika může napršet do vnitřního stanu, nebo dokonce do spacáku. Zvažte proto, zda si nepořídit stan se vstupní předsíní.
8. PODLÁŽKA: Materiály používané na podlážky zabraňují pronikání spodní vlhkosti do stanu. Málokdo si však uvědomuje, jak velkou roli hraje podlážka proti průniku vlhkosti padající z nebe. Šikmo „cákající“ voda může proniknout pod tropiko.
9. USPOŘÁDÁNÍ VNITŘNÍHO PROSTORU: Je vhodné mít kam odložit hodinky, nůž…, mít kam pověsit čelovku, kde usušit vlhké oblečení. Doporučujeme před koupí prohlédnout vnitřní prostor, zda vyhovuje všem požadavkům a vše je dostatečně bytelné.
10. MATERIÁL: V bavlněném stanu je lepší klima, než ve stanu z umělých materiálů. Bohužel je celkově těžší a náročnější na péči.
Největší evropská Výstava stanů a vybavení do přírody vás inspiruje!
Turisté, rodiny a všichni ti, kdo míří do kempů, pod stan nebo na daleké expedice, najdou vše, co potřebují, na téměř tři měsíce trvající (28. 5. – 14. 8. 2016) Výstavě stanů a vybavení do přírody v pražských Letňanech. Letos zde bude stát ve dvou velkých halách na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si budete moct vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Na ploše 10 500 m² (!) se představí více než 140 outdoorových značek. A pozor: parkování i vstup jsou zdarma!Zdroj, foto: www.4camping.cz