Praktický domácí lékař od A do Z
Autor: Jarmila Mandžuková
Datum vydání: 1 / 2020
Nakladatelství: Start
Formát: 145 x 210 mm
Počet stran: 224
Vazba: vázaná
Cena: 269 Kč
Kniha je praktickou příručkou plnou jednoduchých rad na drobná trápení i nepolevující zdravotní problémy. Vychází z toho, že nejdůležitější léčební prostředky najdete v kuchyni či v přírodě kolem nás a oživuje moudré rady našich babiček. Díky informacím uvedeným v této knize si můžete vylepšit zdravotní stav a také předejít mnoha zdravotním potížím.
Řada lidí je přesvědčena, že pro udržení zdraví je nezbytné konzumovat vitaminové a minerální doplňky. Desetiletí vědeckého výzkumu však ukazují, že zdraví příliš neprospívají, a mohou být dokonce škodlivé. Navíc konzumovat umělé vitaminy je zbytečné, pokud vám nějaký konkrétní nedoporučí váš lékař. Ušetřené peníze raději investujte do ovoce a zeleniny, jejich pravidelnou konzumací dostanete do svého těla dostatek potřebných vitaminů a minerálů. Čím více čerstvých potravin do těla dodáte, tím „čerstvěji“ se také budete cítit.
Při léčbě nemoci a k posílení zdraví a imunity si v lékárně nemusíte kupovat bylinky v kapslích, ale mnohem jednodušší, zdravější a levnější, je vypěstovat si některé bylinky doma nebo vyrazit do přírody a bylinky si natrhat a usušit. Mnohonásobně tak budete pečovat o svoje zdraví – pobyt na čerstvém vzduchu je velmi prospěšný a v bylinkách nebo lesních plodech sbíraných pro svoje nejbližší se zrcadlí pozitivní energie. A tu tam nezapracuje ani nejlepší výrobce potravinových doplňků.
O autorce knihy Praktický domácí lékař od A do Z
Ing. Jarmila Mandžuková (* 1959) se dlouhodobě zajímá o gastronomii, zdravý životní styl a alternativní metody léčby. Od roku 1990 se věnuje psaní, je autorkou řady knih, publikuje v odborných časopisech a přednáší.
Ukázka z knihy Praktický domácí lékař od A do Z
Co nám pomůže, když...
… nás bolí uši
Bolest uší se určitě řadí mezi ty nejméně příjemné. Nejčastějším důvodem bývají záněty, které mohou postihovat zvukovod a střední ucho. Ačkoliv bolestí ucha jsou nejvíce trápeny děti, může se objevit i u dospělých. Pokud je bolest doprovázená horečkou, je nezbytné vyhledat lékaře.
• Česnek má široké možnosti léčivého působení a pomáhá i při bolesti ucha. Stroužek česneku podélně překrojte, zabalte do tenké látky (gázy nebo obvazu) a vložte do bolavého ucha. Česnek obsahuje protizánětlivé látky, které pomáhají odstranit zánět a mírnit bolest. Podobný účinek má také cibule.
• Pozvolna ohřejte sůl na příjemnou teplotu, vložte ji do papírového sáčku a přiložte na bolavé ucho. Mělo by to přinést úlevu.
* Bylinková lékárna
• Kopretina řimbaba pomáhá při zánětu středního ucha. Do silného nálevu či naředěné tinktury namočte vatičku, vložte ji do ucha a nechte působit asi půl hodiny. Do ucha lze též zasunout čerstvý list této rostliny a nechat působit několik minut.
• Echinacea pomáhá při opakujících se zánětech uší, zvláště u dětí. Je oblíbená zejména pro okamžitý účinek, navíc posiluje odolnost organismu. Užívá se v podobě tinktury či lihového extraktu.
* Babské rady
• Naše babičky si poradily i s bolestí ucha a používaly dříve oblíbenou francovku. Malý smotek vaty pokapaly francovkou a vložily do ucha. Ucho přikryly složeným kapesníkem a převázaly šátkem „na zajíčka“. A pokud neměly po ruce francovku, postačila jim domácí slivovice.
… a ještě něco navíc
• Zalehlé uši jsou velmi nepříjemné a mohou být způsobeny ušním mazem – zátkou. Uši si chvilku opatrně fénujte, stačí pár sekund a maz se rozpustí.
• Uši si jemně masírujte, stimulace podporuje prokrvení a snižuje pocit tlaku v uších. Tato masáž pomáhá nejen při bolestech uší, ale i hlavy. Pro větší efekt můžete oblast kolem bolestivého ucha masírovat éterickým levandulovým olejem několikrát denně.
ZUZI
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz