Milé čtenářky!
Naše oblíbené místo na Šumavě jsou Prášily. I sem nás kdysi nasměrovala kamarádka, která má nedaleko chalupu. Od té doby se v Prášilech zastavujeme skoro každý rok.
Z Prášil se chodí na výlety k jezeru Laka, Prášilskému jezeru a na horu Poledník s impozantní rozhlednou. Cyklisté se sem snadno dostanou po cyklo-magistrále, která vede ze Železné Rudy až do Vyššího Brodu, z Rakouska míří do Prášil a dál přes Dobrou Vodu do Hartmanic Vintířova stezka. Připomíná život a skutky německého benediktinského mnicha, který žil v 10. století a na vrchu Březník si zřídil skromnou poustevnu. (V Dobré Vodě si prohlédnete kostel sv. Vintíře s unikátním skleněným oltářem. Jak jsem již psala v samostatném článku o Hartmanicích).
Kdo má rád historii, nadchne ho bývalá osada Stará Hůrka. Ještě před válkou zde žilo kolem 200 obyvatel, sklářů, sklářských pomocníků, lesních dělníků. Před 2. světovou válkou se Hůrka a okolí stalo oblíbeným výletním místem. Pak bylo německé obyvatelstvo vysídleno, noví osídlenci museli z Hůrky odejít v roce 1952. Obec byla začleněna do vojenského újezdu Dobrá Voda.
Jako jinde na Šumavě i v Prášilech bývaly sklárny, které se specializovaly na výrobu zrcadlového skla. Víc než sklo ale osadu proslavila Eggerthova papírna, která kvalitním papírem zásobovala například prezidentskou kancelář. V roce 1933 vyhořela.
Dvacáté století se k šumavské osadě Prášily nezachovalo právě hezky. Ves byla čtyřicet let součástí vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda a chodit se sem dalo jen s propustkou. Po roce 1989 se do Prášil znovu vrátili turisté a dnes patří k vyhledávaným výletním místům Šumavy.
V Prášilech také najdete Botanickou zahradu, která se může chlubit jedním NEJ, je to nejvýše položená botanická zahrada v naší republice (879 m n. m.). Vznikla v roce 2005 díky zálibě Miloše Šedy, který přišel s návrhem vytvoření zahrady v obci Prášily. Najdete zde ukázky vodních, suchomilných, rašeliništních i vřesovištních biotopů. Celá expozice botanické zahrady je venkovní. Na ploše přes 15 arů najdete přes 5000 druhů domácích i cizokrajných rostlin.
Botanická zahrada je zajímavě architektonicky řešená. Kromě rostlin jsou v zahradě k vidění i umělecká díla různých autorů, některá interaktivní, což potěší hlavně nejmenší návštěvníky zahrady.
Zahrada je volně přístupná veřejnosti od jara do podzimu, a to zcela zdarma.
V těsném sousedství botanické zahrady je ohrada, kde si prohlédnete pravé americké bizony.
ChytráŽena.cz