Dnes bych vás ráda vzala na krátký výlet, při kterém neutratíte ani korunu, což se v dnešní době může víc jak hodit, pojďte se společně se mnou podívat, co nabízí malá vesnice Svojkov na Českolipsku.
Obec čítající necelé tři stovky obyvatel se nachází mezi Zákupy a Sloupem v Čechách. Auto pohodlně zaparkujeme na odstavné ploše proti v současné době nefunkčnímu Hotelu Zámeček a jako první se vydáme ke zřícenině hradu Svojkov.
Ten se nalézá jen pár kroků od parkoviště, v oploceném zámeckém parku. Ano, nespletla jsem se, park je opravdu zámecký, byť zámek zde již dlouhá desetiletí žádný nenajdete. Ten bohužel na konci šedesátých let lehl při rekonstrukci popelem a nakonec byl srovnán se zemí. Předtím sloužil jako domov důchodců.
Do areálu vstoupíme vcelku nenápadnou brankou z boku od hlavní brány, která je zamčená. V tu chvíli nás již vítá pěkně udržovaný park se vzrostlými jehličnany, v prostoru je umístěno i několik vyřezaných dřevěných soch. Pěkně se odpočívá ve stínu stromů na nápisem vyřezávané lavici a když si odpočineme, můžeme se vydat krátkým stoupáním až nahoru ke zbytkům hradu.
Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Při stavbě hradu Svojkova bylo využito skalní podloží a některé části hradu byly vytesány přímo do skály. Také potřebné pískovce byly získávány z blízkého okolí. Výška skály umožnila výstavbu ve třech patrech, schody vedly po vnějších stěnách.
Od roku 1381 byli vlastníky hradu páni z Chlumu. Nejznámější osobností tohoto rodu se stal Jan z Chlumu, zvaný Kepka. Ten spolu s Václavem z Dubé doprovázel Mistra Jana Husa na koncil do Kostnice. Stal se stoupencem jeho učení a jeho oddaným přítelem.
V 16. století hrad chátral, v roce 1590 byla dřevěná část hradu stržena a spálena. V roce 1650 započali noví majitelé stavbu malého barokního zámku na úpatí hradního vrchu. Ve druhé polovině 19. století byla zřícenina hradu upravena novými romantickými prvky. Do dnešních dnů se dochoval skalní suk se světničkami, průchodem a schody a zbytky zdiva paláce.
Až si zde vše prohlédneme, vydáme se směrem k parkovišti, kde přejdeme přes silnici a napojíme se na červenou či zelenou turistickou trasu a pozvolným stoupáním po zhruba 600 metrech veskrze lesem dojdeme ke skalní kapli v Modlivém dole.
Skalnatá rokle se původně nazývala Smolný důl, protože zdejší uhlíři měli vedle milířů i smolné pece, v nichž vařili kolomaz. Teprve později zde vzniklo poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.
Cestou ke kapli míjíme studánku „Pramen U strážce“ a hlavně 14 křížových zastavení, která se sem vrátila v roce 2016. Kopie vyobrazení Křížové cesty jsou přidělané na dřevěných stojanech a celé je to dílo místního pana truhláře. Původní Křížová cesta, která pocházela z 2. poloviny 19. století, byla v roce 1973 přemístěna do svojkovské kaple sv. Václava.
Pak nás již uvítá samotná skalní Kaple Panny Marie Lurdské. Od roku 1772 zde původně stávala dřevěná kaplička, kterou na konci 18. století nahradila kaple vytesaná do pískovcového skalního bloku. V roce 1903 pak byla kaple upravena jako lurdská jeskyně. Během 2. světové války a po ní bylo okolí poničeno, ale po roce 1989 se místo dočkalo postupné opravy a obnovy.
Proti skalní Kapli Panny Marie Lurdské bychom neměli opomenout symbolický hřbitov horolezců.
Zdatnější turisté pak mohou od kaple pokračovat po žluté turistické značce a napojit se na tzv. Svojkovský okruh. Ale věřím, že i tato kratší procházková verze má co nabídnout. Tak ať se vám v okolí Svojkova líbí.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz