Ne každá vycházka pražskou zelení nás zavede do upraveného parku s lavičkami, sestříhanými trávníky a dětskými hřišti splňujícími všechny bezpečnostní požadavky a normy. Tentokrát se vydáme za kouskem „divočiny“ do jihozápadní části metropole, mezi městské části Řeporyje a Stodůlky. Právě v takových místech, ve stínu expandujících developerských projektů, je důležitá každá tůňka, která přispívá ke zpomalení odtoku vody z krajiny a nabízí útočiště pro vodní rostliny a obojživelníky.
Zdejší krajina byla osídlena odpradávna, roztroušené osady, zemědělsky využívaná půda, remízky, sady, aleje podél cest. V roce 1897 byla na okraji Řeporyjí založena Reisrova cihelna, což nejspíše souviselo s rozvojem výstavby v Praze a tedy poptávce po stavebním materiálu. A ten místní sprašové hlíny poskytovaly. Původně ruční výrobu cihel nahradila v roce 1926 strojní, podle potřeby zde pracovalo 45–180 dělníků. Postupné vytěžení celé plochy trvalo do 60. let. Následně bylo území využíváno jako skládka a zarůstalo náletovými a invazními dřevinami.
Možná pamatujete, že zde na přelomu tisíciletí vznikl středověký skanzen Tuležim (později Řepora). Jeho objekty byly budovány dobovými technologiemi výhradně z přírodních materiálů ve snaze navodit co nejvěrnější představu české lidové architektury 14. století. Konaly se zde akce přibližující život ve středověku, řemesla našich předků, jejich zvyky a obyčeje. V současnosti je areál nepřístupný a působí poněkud zchátralým dojmem. Posloužil jako kulisy řadě filmů a pohádek, např. Kouzelník Žito, Jménem Krále, Princezna zakletá v čase, Tři bratři.
Ostatní území Hliniště bylo od roku 2014 revitalizováno, skládky odtěženy, nepůvodní dřeviny vyřezány, obnovena mokřadní louka a vyhloubeno několik tůní. Nově byl vysazen dubový les. Objevovat rostliny a živočichy vyskytující se v této cenné přírodní lokalitě umožňuje povalový chodník a dvě informační tabule. Na jedné z nich jsou u vyobrazených ptáků QR kódy, stačí je načíst mobilním telefonem a přehraje se audionahrávka s jejich hlasem.
Oblast Hliniště resp. Řepory je dostupná po modré turistické značce od stanice metra Stodůlky.
Jednou z možností je následně pokračovat přes Řeporyje údolím Dalejského potoka do Hlubočep. Tato trasa je podrobně popsána ve starším námětu na vycházku Ztracené moře, což jsou místa k jarnímu výletu jako stvořená.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz