Moje babička občas říkávala, že je zima, případně že fouká, „jako na Vidrholci“. Asi jsem si jako dítě představovala Vidrholec (Vídrholec) jako větrnou hůrku, pustý skalnatý kopec, na kterém sídlí samotný král vichrů. Tento název sice nese jeden z útvarů v Teplických skalách, osada u Netvořic i nevysoký vrch severně od Velvar, ale ten úplně původní Vidrholec se nachází v místech dnešního Klánovického lesa.
Na výlet pražskou zelení dnes tedy zamíříme na samý východní okraj metropole, do prostoru mezi Újezdem nad Lesy, Klánovicemi a Úvaly.
Ve středověku zde stávalo několik vesnic. Dokládají to četné archeologické nálezy, v terénu oko laika pozná nejlépe zbytky studny v bývalé vesnici Žák. Tehdy byl zalesněný hvozd mnohem rozsáhlejší, a protože tudy vedla obchodní stezka, není divu, že zde - pod dubem, za dubem - sídlili loupežníci. Kupci, obchodníci a poutníci byli pro lapky snadnou kořistí. Vrchnost se pochopitelně snažila jejich řádění a drancování přilehlých obcí zabránit, ale problémy přetrvávaly. Polapené zbojníky rychle nahradili další z řad válečných zběhů i ožebračených vesničanů.
V novodobé historii čelí les nebezpečí zcela jiného charakteru, například v roce 1926 měla být podstatná část lesa vykácena a využita na stavební parcely, z nedávné doby je mediálně nejznámější vášně rozněcující causa golfového hřiště.
Klánovický les je nejrozsáhlejším souvislým lesním komplexem na území Prahy, má 1.030 ha, a je protkán sítí cest. Při procházce smíšeným lesem, v němž převažují duby, borovice a smrky, se můžete setkat nejen s běžnými informačními tabulemi, ale i s několika okruhy Lesní galerie. Jde o dětské kresby žáků zdejší základní školy, inspirované Klánovickým lesem a tím, co v něm roste a žije. Můžete se tak zastavit u divočáka Klánovičáka, slepýše Loudala, mloka Skvrňáka či střevlíka Krovkáče. Další tabule jsou věnovány rostlinám, stromům, houbám i zdejším loupežníkům. Každý obrázek je doplněn vtipnou básničkou paní Lucie Černé. Pokud se vám prostřednictvím QR kódu podaří spojit s webovými stránkami, lze si přímo na místě poslechnout krátké zvukové sekvence - třeba povídání o příslušném zvířátku, případně ukázku jeho hlasu. Nebo si Lesní galerii můžete probrouzdat celou doma na internetu - https://lesnigalerie.praha21.cz/ - a určitě oceníte nápady, obětavost a vytrvalost jejích tvůrců. Projekt je opravdu povedený a myslím, že je jednou z těch správných cest, jak naučit děti dívat se kolem sebe, vnímat krásu přírody a vážit si jí.
Klánovický les je dostupný ze všech stran MHD, zajímavou alternativou je využití vlakového spojení, neboť středem přírodního parku prochází trať z Prahy do Českého Brodu. Z centra města, Masarykova nádraží, se sem dostanete za 20 minut.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz