Nový hrad u Kunratic, někdy také Nový hrádek, mezi sportovci
a místními pak jen Hrádek. Řeč je o jedné pražské zřícenině na kopci v jižní
části Kunratického lesa. Ale než se na ni vydáme, pár slov o lese samotném. Při
pohledu do mapy připomíná velký zelený ostrov obklopený ze všech stran městskou
zástavbou a sídlišti a není divu, že sem míří na procházky většina obyvatel z
okolí.
Zpevněné cesty i pěšinky vás zavedou k několika altánům a na dětská hřiště, restaurace s letními zahrádkami nabídnou občerstvení, u hájenky můžete ve výběhu pozorovat pár kousků zvěře (daňky, srnce). Ale zvířátka uvidíte nejen tam. Zdejší raritou je volně se pohybující stádo muflonů, které migruje nejen po lese, ale i areálem Fakultní Thomayerovy nemocnice a občas přejde hlavní Vídeňskou ulici a navštíví přilehlé sídliště. Můžete tak spatřit muflona na zastávce autobusu, nebo se na okamžik zastaví provoz, když vícehlavé stádo přebíhá světelnou křižovatku u IKEMu.
Kunratický les je smíšený, v současné době převažují duby a smrky, nalezneme zde dokonce nejvyšší smrk v Praze. Je vysoký skoro 40 metrů a roste u můstku přes potok, malý kousek za hájovnou se ZOO koutkem, směrem na Chodov. Je na něm zelená turistická značka. Přímo v zahradě hájovny jistě nepřehlédneme sekvojovec obrovský.
Ne každý návštěvník si bohužel uvědomuje, že se pohybuje v lokalitě, která vyžaduje naši ochranu, nejen kvůli zdejším rostlinám a živočichům (volně pobíhající psi např. znemožňují zahnízdění ptáků), ale i z onoho prostého důvodu, že jsme uprostřed města a přitom v krásném lese - v zelené oáze mezi betonovou džunglí.
Pokud nejste přímo z okolí, snadný přístup do lesa je od metra Kačerov, Roztyly případně Chodov. Ať zvolíte jakýkoli směr, určitě si nenechte ujít v úvodu zmiňovaný Hrádek.
Na zalesněný ostroh se zarůstajícími zbytky hradu jsme se v minulosti drápali mnohokrát a jediné, na co si v takové chvíli člověk vzpomene je, že zde Václav IV. dostal infarkt a že bychom ho neradi následovali. Od letošního podzimu můžete Hrádek navštívit pohodlně, bez šplhání, neboť město Praha investovalo do záchrany této významné středověké památky. Byla vyčištěna od náletových dřevin, opraveno a zabezpečeno poškozené zdivo, upraven bezbariérový přístup - především vybudováno nové dřevěné přemostění přes hradní příkop - a osazeny vkusné informační panely. Na nich můžeme vidět obléhací tábor husitů, jak vypadala zdejší krajina v době slávy hradu a co zde z té doby přetrvává, seznámit se s historií hradu. Ta nebyla dlouhá, byl vybudován v letech 1411-12 a práce prováděla stejná huť (dnes bychom řekli stavební firma), která se podílela na výstavbě Novoměstské radnice. Král Václav na Hrádek zjevně jezdil rád, nechal sem přenést i svou dvorskou knihovnu, přijímal zde významné návštěvy z domova i zahraničí. Výhodou byla poloha blízko od centra.
Smrt zde zastihla Václava IV. 16. 8. 1419. Neradostné zprávy o napětí v Praze přicházely už nějakou dobu a poslední kapkou byla patrně ta o defenestraci, při níž rozvášněný dav zavraždil novoměstské konšely.
Hrad byl následně dobyt a pobořen husitskými vojsky (1421) a od té doby zůstal neobydlen a v rozvalinách.
Ve 20. století zde proběhly archeologické výzkumy, nejširší veřejnost zná Hrádek především díky běhu Velká kunratická. To se teď jistě změní, procházku sem zvládnete i s kočárkem a určitě nebudete litovat.
ChytráŽena.cz