V námětech na vycházky jsme se už dlouho nevěnovali pražské zeleni, a to je třeba napravit. Mnohokrát jsme se přesvědčili, jak pestrá a různorodá může být a stejně tomu bude i dnes.
Podívejte se na úvodní fotografii - z centra metropole, měřeno od Václavského náměstí, jsme vzdušnou čarou pouhých 10 km, a řekli byste, že jsme v Praze? Zaplavená pískovna se nachází mezi Dolními Počernicemi a městskou částí Hostavice. Písek se zde těžil až do konce 50. let minulého století, pak byla pískovna postupně zaplavena a dnes je sem svedena část vody z nedalekého Svépravického potoka. Hladinu brázdí kachny a lysky, z vody vyčnívající stromy či jejich torza připomínají scenérii novomlýnských nádrží pod Pálavou. Přírodní rezervace je významným hnízdištěm ptactva i domovem řady, často vzácných, živočichů, brouků, motýlů. Pěšinky v rákosí má možná na svědomí ondatra, pozorovat můžeme skokany zelené i hnědé.
Do těsné blízkosti pískovny se v 70.letech vyvážel odpad z demolice starých domů na Žižkově. Tato skládka byla v roce 2006 zrekultivována a vznikl zde park. U přístupové cesty od Dolních Počernic je instalována geologická expozice, v níž si prohlížíme vzorky hornin, nacházející se na území hlavního města a jeho okolí. Návrší ve středu parku dominuje rozhledna, opodál nabízí posezení pergola z přírodních kamenů.
Návštěvu této lokality, která slouží k odpočinku nejen místních obyvatel, můžeme spojit s procházkou po počernickém zámeckém parku. Cestou přes centrum obce si povšimneme hezky opravených původních venkovských chalup. Některé jsou využívány jako sídlo pošty, informačního centra, muzea a knihovny. Severní okraj parku ohraničují budovy zámku (Dětský domov), kostel Nanebevzetí Panny Marie a pozdně barokní pivovar z roku 1751. Pod hrází Počernického rybníka se krčí starý mlýn, pozoruhodná stavba ve stylu anglické novogotiky. Objekty pivovaru i mlýna byly nedávno krásně zrekonstruovány a slouží jako restaurace.
A to stále není všechno. Po parku jsou nenápadně rozeseta drobná umělecká díla, z nichž asi nejvíce zaujme skulptura Kamenná pevnost neboli Kočičí hrádek od Františka Skály.
Z Dolních Počernic se také můžete vydat směrem k Hostavicím. Když po jižní straně obejdeme přírodní rezervaci V Pískovně, popisovanou v úvodu, dostaneme se k suchému poldru Čihadla. I zde nedávno proběhla revitalizace, při níž byl mj. do přirozenější přírodní podoby upraven původně narovnaný Svépravický potok. Na soutoku Hostavického potoka a Rokytky vznikly tůně, kde dnes žijí ryby, v podmáčených loukách a mokřadech našla lepší domov řada zdejších živočichů. K vidění je i pestrá vegetace a na povalových chodnících přes mokřad si na chvíli můžete připadat jako na jihočeských blatech.
Na okraji Hostavic pak nepřehlédneme dva mohutné duby, jejichž stáří se odhaduje na 160 let. Jejich o málo staršího bratra pak můžete vidět v centru u ulice Vidlák.
Když jsem s obdivem popisovala upravený park v Dolních Počernicích, nelze neuvést, že i v městské části Hostavice proběhla revitalizace stávajícího zámeckého parku u ulice Pilská, jejímž cílem bylo využití lokality širokou veřejností. U dětského hřiště ještě voní novotou dřevostavba kavárny a komunitního centra, příjemně působící objekt, citlivě zasazený do stínu vzrostlých stromů.
Co říci na závěr k dnešní vycházce za pražskou zelení? Opět potěšila a myslím, že tolik hezkých míst pro odpočinek i aktivní trávení volného času můžeme zdejším obyvatelům jen závidět.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz