Rekonstrukce jinak nevyužitých půdních prostor je u nás poměrně oblíbeným způsobem, jak přijít k dalšímu pokoji nebo dokonce celému bytu. Celý proces má však svá specifika. Jaká to jsou a na co je potřeba si dát pozor?
Bez plánování se neobejdete
Zatímco u tradičních bytových prostor je rekonstrukce bez profesionálně zpracovaného plánu poměrně běžnou, i když nedoporučovanou, záležitostí, při rekonstrukci půdních prostor se tento přístup nevyplácí. Půda je totiž sama o sobě atypickým prostorem, a to nejen kvůli sešikmené střeše. Do prostoru zasahují i nosné trámy, a tak je potřeba je do plánování dispozic a rozmístění nábytku zahrnout. Při správném plánování jsou nosné trámy naším spojencem, nikoli nepřítelem. Člení půdní prostor a poskytují nám záchytné body například pro umístění nábytku
Dřevo je jedním z nejtypičtějších prvků, které v půdních bytech a pokojích najdeme a je nutné s ním nakládat opatrně.
Zvažte nábytek na míru
Při rekonstrukcích se v Čechách zakázkový nábytek ještě tolik nenosí a lidé ho nezřídka vnímají jako daleko nákladnější investici. A přestože je prvotní investice do nábytku na míru vyšší, z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Obvykle je totiž vyráběn z kvalitnějších materiálů, je odolnější a předně plně funkční. Nábytek na míru nemá žádná hluchá místa a lze využít veškeré prostory do posledního centimetru, což ocení právě obyvatelé malých či atypických prostor. Při spolupráci s designéry není výjimkou sleva na celou zakázku, neboť každý designér má většinou prověřenou síť dodavatelů a řemeslníků, se kterými spolupracuje a u kterých má vyjednanou výhodnější cenu. V důsledku tak rozdíl v ceně nemusí být tolik patrný.
Nepodceňujte výběr oken
Prosklená plocha by v půdních prostorech měla tvoři 10-15 % podlahového prostoru místnosti. Zároveň je ale nutné i pečlivě rozmyslet, kam chcete okna umístit. Musí totiž zajistit dostatek světla a zároveň se může lehce stát, že vám je na jedné straně památkáři například vůbec nedovolí. Pokud je to možné, je i u půdních prostor dobré udělat jedno klasické okno, tedy svislé. To lze umístit buď na štítovou stěnu nebo do arkýře. I jedno takové okno dovede prostor opticky rozšířit a daleko lépe prosvětlit.
Zapomeňte na tmavé barvy
Zdroj, foto: Anke Glut