Přišel další krásný víkend a my vyrazili na přehradu Bystřička, vybudovanou v letech 1907–1912 v srdci Vsetínských vrchů.
Přehrada Bystřička byla postavena jako jedna z řady drobných nádrží pro zajištění vody na zásobování průplavu Dunaj – Odra – Labe. Současně měla přehrada chránit údolí pod hrází před nebezpečnými povodněmi. Postavení přehrady a vznik vodní plochy v pěkném prostředí Vsetínských vrchů brzy přilákalo první rekreanty. Dnes je rekreační využití jedním z předních účelů nádrže. V neposlední řadě se také využívá k výrobě elektrické energie, její maximální výkon je 66 kW. Malý objem nádrže je důvod pro nepřímé nadlepšení množství vody ve Vsetínské Bečvě (logicky dál pod jejím soutokem s Bystřičkou, na které je tato hráz postavena).
Hráz byla v posledních letech několikrát zpevňována.
Hráz a přehrada jsou kulturní památkou České republiky. Je to velmi rozsáhlý komplex zařízení s jednotným architektonickým stylem, který převládal mezi 19. a 20. stoletím. V roce 2003 byla Bystřička Ministerstvem kultury České republiky přidána na seznam kulturních památek.
Nedávno jsme cestou z přehrady Bystřička objevili Svantovítovu skálu, kterou jsme opět navštívili. Jedná se o téměř šedesát metrů dlouhou skalní zeď s výškou stěn do deseti metrů (s výjimkou té nejvyšší), tvořenou velmi tvrdými, místy hrubozrnnými slepenci. Lokalitu tvoří tři oddělené skály. Nejvyšší se nazývá Ploutev a jedná se o dvanáctimetrovou věž s cestami jak v jižní, tak v severní stěně. Oblast byla objevena v šedesátých letech a v současnosti je zde vylezeno kolem třiceti cest především střední obtížnosti. Největší rozmach lezení byl v 80. letech minulého století. Lokalita je svou nadmořskou výškou, zastíněním a vystavením větrům velmi výhodná pro lezení v horkých letních dnech. V současné době je skála přehlížena pro značné nánosy mechu a rostlinného spadu, nicméně lezení je zde možné a bude se líbit těm, kdo preferují klid.
A jak se ke skále dostanete? Od přehrady Bystřička jděte po modré směrem na Dušnou. Jedná se o ostré stoupání, ale když jsem to dala já, dáte to taky J. Následuje traverzové stoupání v úbočí Klenová do sedla Klenov. Za sedlem pokračujte po 200 metrech doleva na mírně se svažující lesní cestu, po které dojdete asi po 400 metrech přímo ke Svantovítově skále.
V okolí Svantovítovy skály se nachází celá řada dalších menších skalek a celá lokalita je tak velmi zajímavá.
Jak Bystřička, tak Svantovítova skála jsou vyhledávány především v létě. Své kouzlo mají ale po celý rok. V létě si ale naplno užijete osvěžující vodu v přehradě k plavání i vodním sportům a stín a chlad skal k lezení. Místo vřele doporučuji.
ChytráŽena.cz