Přehrada Desná známá pod názvem Protržená přehrada byla vybudována na říčce Bílá Desná. Přehrada Souš leží na říčce Černá Desná. Výstavba obou přehrad probíhala souběžně.
V Jizerských horách docházelo během druhé poloviny 19. století k intenzivním přívalovým dešťům, jejichž následkem na zdejších potocích vznikaly povodně. Nejhorší z nich se udála v červenci roku 1897. Tato skutečnost byla impulzem pro výstavbu přehrad a výzvou pro Ing. Wilhelma Plenknera, který navrhl soustavu přehrad na Bílé Desné a na Černé Desné. Tyto dvě přehrady měly být propojeny štolou, která by během povodní zajišťovala převod vody z jedné do druhé.
Přehrada Desná na říčce Bílá Desná včetně spojovací štoly byla zkolaudována v listopadu 1915. Svému účelu přehrada sloužila přibližně jen deset měsíců. Poté se hráz přehrady protrhla. O následcích se zmiňuje památník katastrofy, který byl v Desné odhalen v říjnu 1937. Má podobu pamětní desky osazené do balvanu, který sem doplavila voda po protržení přehrady. Na desce je nápis: „Poutníče – Postůj! Dne 18. září 1916 protrhla se hráz údolní přehrady. Rozpoutané živly proměnily naše chudé, ale krásné údolí v sutiny. 62 obětí na životech, 33 zničených a 69 poškozených domů, 307 osob bez přístřeší. Tento balvan, vlnami připlavený, jest svědkem onoho soudného dne.“
Z obcí Albrechtice a Desná vedou k Protržené přehradě dvě shodně dlouhé cesty. Od roku 2016 je doplňuje dvanáct dřevěných soch. K přístupovým cestám byly sochy umístěny v roce 2016 při příležitosti stého výročí jejího protržení. První cestu, jež stoupá z Albrechtic severním směrem k Mariánskohorským boudám, lemují sochy nazvané Smírčí kříž, Kapr z Protržené přehrady, Skřítek od Protržené přehrady, Páv z Krömerovy boudy a Zjevení z Protržené přehrady. Druhou cestu vedoucí z Desné lemují sochy pojmenované Židle hrázného, Ryba na suchu, Ruka tonoucího a Úprk.
Přepouštěcí štola mezi Soušskou a Protrženou přehradou na Bílé Desné je zimovištěm netopýrů. Na lokalitě bylo zjištěno celkem jedenáct druhů těchto savců. Nejhojnější z nich je netopýr vodní, velký, vousatý, ušatý, severní a řasnatý. Vzácněji lze pozorovat netopýra Brandtova, černého, pestrého, velkouchého a pobřežního. Vstup do štoly je zakázán. Od roku 2005 je zimoviště prohlášeno za evropsky významnou lokalitu. Místem prochází naučná stezka zbudovaná v roce 1996 při osmdesátém výročí protržení. Je dlouhá 1 km a je na ní zřízeno celkem šest zastavení osazených informačními panely obsahujícími základní informace o katastrofě doplněnými dobovými fotografiemi. Po zmiňované katastrofě na sousední protržené přehradě byla přehrada Souš na Černé Desné nejdříve zcela vypuštěna. Vodou byla znovu naplněna až po důkladné prohlídce a přestavbě v letech 1924 - 1927. V roce 1974 tu byla vybudována úpravna vody a nádrž nyní slouží jako zásobárna pitné vody pro Jablonecko a Tanvaldsko. Koupání a rybolov jsou tu proto zakázány.
Popojedete-li autem, dostanete se z Jizerských hor do Krkonošského podhůří. Můžete navštívit třeba Bratrouchov, což je typická podhorská vesnička s krkonošskou architekturou. Bratrouchov je místní část města Jablonec nad Jizerou, leží v západní části Krkonošského podhůří v údolí horního toku Vraního potoka pod vrchem Hejlov (835 m).
Přeji hezký výlet s dobrým počasím.
ChytráŽena.cz