Několik let jsem pracovala ve velkém závodu v našem městě. Odbory se o důchodce velmi dobře starají. Kromě toho, že každý rok máme setkání s důchodci s pohoštěním a dárkem, také nám přispívají na masáže, saunu, bazén a máme možnost dvakrát do roka uspořádat zájezd, na který nám odbory přispívají. A jeden takový zájezd se uskutečnil jednu květnovou neděli.
Zájezd se konal na Slovensku do Gabčíkova a Dunajské Stredy. První zastavení bylo na přehradě Gabčíkovo. Vodní dílo Gabčíkovo je na Dunaji v Trnavském okrese, na maďarsko-slovenských hranicích asi 40 km od Bratislavy. A teď něco z historie této přehrady.
Původně mělo jít o společnou československo-maďarskou stavbu, aby se zabránilo záplavám, které tuto oblast zasáhly v letech 1954 a 1965 a také aby se zlepšila splavnost této části Dunaje. Stavba přehrady začala v roce 1976 společným projektem mezi oběma zeměmi. V roce 1989 se rozhodla maďarská vláda stavbu přerušit, z důvodu politických změn v zemi. V letech 1990 – 1991 se rozhodovalo, zda elektrárnu dokončit, či nikoliv. Nakonec se Československo v roce 1991 rozhodlo stavbu dokončit. Vodní dílo bylo nakonec uvedeno do provozu v říjnu 1992. Maďarsko od původně společné stavby odstoupilo a nádrž dostavila jen slovenská strana. Spory mezi oběma zeměmi trvají dodnes.
Také náš zájezd měl projížďku lodí, kde nás přivítala v kajutě průvodkyně, která nás seznámila s historií přehrady a plavebním kanálem, současně v kajutě probíhal film o přehradě Gabčíkovo. Plavili jsme se plavební komorou, která je dlouhá 275 metrů a široká 34 metrů. Jelikož Dunaj je propojen s řekou Rýnem a Mohanem, tak jsme potkávali lodě s vlajkami západoevropských zemí, jako např. Nizozemí, Francie. Provoz je vedený ve dvou zdymadlových komorách, který kontroluje dozorna. Prostor před vjezdem anebo výjezdem do plavební komory je řízen semaforem, kde lodě čekají na pokyn, kdy mají vplout do plavební komory. Bylo krásné počasí, akorát nahoře na lodi dost foukalo. Po příjemné plavbě a krásném zážitku jsme byli na obědě v restauraci, kterou provozovala naše průvodkyně se svým manželem přímo u Dunaje, takže jsme viděli proplouvat turisty na kajacích. V této restauraci jsme měli objednaný kotlíkový guláš, který všem chutnal.
Po odpočinku a dobrém obědě jsme jeli do Dunajské Stredy do Thermalparku. Kdo nešel do termálu, šel na prohlídku města. Dunajská Streda leží v podunajské rovině, v Trnavském kraji, má 23 000 obyvatel, většinu maďarské národnosti. Já jsem ze zdravotních důvodů termály nemohla navštívit, proto jsme s kamarádkami absolvovaly návštěvu města, kde nám při dobré kávě a zmrzlině doba čekání rychle uběhla.
Při zpáteční cestě jsme všichni obdivovali vinice a sady ovocných stromů, všude v okolí kvetly a voněly akáty. Budete-li mít cestu na Slovensko, udělejte si pěkný výlet do tohoto kraje.ChytráŽena.cz