OTÁZKA TÝDNE:
Musím se přeregistrovat k jinému lékaři, když budu nyní studovat v jiném městě, než mám trvalé bydliště?ODPOVĚĎ:
Na dobu studia je vhodné se přeregistrovat k praktickému lékaři, který ordinuje tam, kde trávíte celý školní rok. Mít ho daleko není právě praktické. Proto také nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb stanoví, že registrujícího praktického lékaře (a gynekologa a stomatologa) má mít pojištěnec dostupného v dojezdové době 35 minut. Pokud se ale sama rozhodnete zůstat registrovaná nadále třeba na druhé straně republiky, nelze vám v tom bránit.Nemít svého praktického lékaře poblíž může samozřejmě znamenat jisté problémy. I při pobytu mimo trvalé bydliště však existuje řešení, pokud potřebujete ošetření nebo vyšetření. Rozhodně to není tak, že by se o vás mohl a měl lékař, u něhož nejste registrována, postarat jen v případě, kdy jde o život ohrožující stav. Nemůže vás ani nutit k přeregistraci a tím podmiňovat nutné ošetření. Může vás totiž ošetřit v rámci tzv. nepravidelné péče. Tu vykáže k úhradě vaší zdravotní pojišťovně na zvláštním dokladu. Je to postup, který praktičtí lékaři znají a běžně jím vykazují péči poskytnutou neregistrovaným pojištěncům. Po lékaři, který o vás nemá potřebnou dokumentaci, ovšem těžko můžete chtít nějaká potvrzení o zdravotním stavu třeba pro školu, předepisování léků, které pravidelně berete, nezajistí vám provedení preventivní prohlídky apod.
Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění má pojištěnec právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb (lékaře, zdravotnického zařízení); podmínkou je, že tento poskytovatel je ve smluvním vztahu k jeho zdravotní pojišťovně. V případě registrujících lékařů, tj. u praktického lékaře, gynekologa a stomatologa můžete své právo na výběr uplatnit jednou za 3 měsíce. Jinak řečeno, kdybyste si s novým lékařem "nesedli", můžete se u jiného registrovat až po třech měsících.
Připomínáme, že podle zákona o zdravotních službách může lékař odmítnout přijetí nového pacienta do své péče jen z přesně specifikovaných důvodů. Prvním je, že by přijetím dalšího pacienta bylo překročeno únosné pracovní zatížení nebo že jeho přijetí brání provozní důvody, personální zabezpečení nebo technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení. Překročením únosného pracovního zatížení se přitom rozumí stav, kdy by zajištěním zdravotních služeb o tohoto pacienta došlo ke snížení úrovně kvality a bezpečnosti zdravotních služeb poskytovaných pacientům již přijatým. O tom, kolik pacientů lékař přijme, ovšem rozhoduje on sám. Druhým regulérním důvodem k odmítnutí je, že vzdálenost místa pobytu pacienta by neumožňovala praktickému lékaři výkon návštěvní služby. Jestliže vás lékař odmítne převzít do péče, měl by vám o tom vydat písemný doklad se zdůvodněním.