-Komerční sdělení-
Nejen v parném létě, ale i v mrazivých dnech si mimořádnou péči zaslouží naše pleť, která v zimě často ztrácí svěží vzhled. Chcete-li ji rozzářit, vsaďte na exotiku. Ta přitom nemusí mít hned podobu luxusní dovolené. Příjemně vás překvapí i poměrně nenápadná tykev připomínající bobule, jež pod slupkou skrývá zásobu vlákniny a vitamínů. Jde o papáju nacházející široké uplatnění jak v kuchyni, tak při péči o vlasy a pleť.
V souvislosti s papájou, o níž už Kryštof Kolumbus údajně mluvil jako o ovoci andělů, se obvykle superlativy nešetří a není divu. Pro naše tělo je přínosem její složení bohaté například na vitamíny C a E, kyselinu listovou, ale také na antioxidanty, k nimž patří betakaroten. Sladká chuť a máslová konzistence z ní dělají jedinečnou součást dezertů, salátů i masových pokrmů.
Z kuchyňských stolů na kosmetické stolky
Její obliba v kosmetice souvisí především s obsahem enzymu papainu, jehož zdrojem je hlavně šťáva z nezralých plodů a takzvaný latex, který z rostliny vytéká při naříznutí. Papainu je připisována schopnost podpořit regeneraci, pružnost a mladistvý vzhled pleti. Zatímco u nás se papája ve světě kosmetiky zabydlela teprve nedávno, například v Austrálii patří v tomto ohledu k velmi oblíbeným bylinám a tradice jejího tamního využití při péči o pleť je už více než stoletá.
Na vlastní kůži
Chcete-li papáju vyzkoušet doslova na vlastní kůži, máte hned několik možností. Základem je vždy dobře rozmělněná dužina. Tu můžete na pleť aplikovat samotnou nebo v kombinaci s medem, případně s jogurtem a medem. Ať už zvolíte kteroukoliv možnost, nechte masku účinkovat přibližně 15 minut, poté důkladně opláchněte a pleť ošetřete hydratačním krémem. Papája dodává výživu, přirozený lesk a hebkost také vlasům, takže i jim prospějí masky a zábaly s jejím obsahem.
Fermentace pro maximální účinek
Příznivé účinky papáji pro využití v kosmetice lze podpořit takzvanou fermentací. Ta maximalizuje její přirozené antioxidační schopnosti a navyšuje působení nejen pro pleť tolik potřebných aminokyselin. Fermentovanou papáju najdete například ve složení kosmetických přípravků australské značky P´ure Papaya, jejíž přípravky získaly certifikaci mezinárodní neziskové organizace NaTrue, a splňují tak nejpřísnější kritéria pro přírodní kosmetiku. Vhodné jsou i pro vegany. Na zimu se skvěle hodí mast na suchou kůži P'ure Papaya Skin Food. V jejím složení najdete australskou papáju, jojobový a makadamový olej i vitamín E, které chladem prokřehlou pleť intenzivně vyživí, zvláční a posílí. Používá se především pro večerní ošetření pleti, v zimě je ale výborným denním krémem do mrazivého počasí nebo třeba na sjezdovku. Uplatníte ho i k lokální aplikaci na suchá místa vaší pleti.
Stejně jako další přípravky této značky ho můžete pořídit na www.liftea.cz.