Nechybí zábavné rubriky, které potěší malé diváky, nebo rubrika Vaření, ve které Agáta vaří nejen pro děti a s dětmi, ale prozradí také osvědčené recepty pro celou rodinu. Na pomoc si navíc přizvala svého syna Kryšpína či svou 94letou babičku. Ke slovu se dostanou i tatínkové, prarodiče a slavné osobnosti. Pořad Máma nad věcí je tu proto, aby pomohl ženám zvládnout jejich důležitou roli a aby v záplavě starostí nezapomínaly vychovávat s láskou a užívat si mateřství! Nejlepší školou života jsou zkušenosti, a právě ty mohou v novém pořadu sdílet!
Agáta Prachařová vás provede svým osobitým způsobem mateřstvím, přidá zkušenosti dvounásobné mámy a zážitky ze své třináctičlenné rodiny. V reportážích se dozvíte nejen cenné rady odborníků, ale své rozumy přidají i samotné děti. Kdo jiný by měl testovat hračky a zábavné atrakce než ony samy?
Pořad Máma nad věcí je rozdělen do sedmi tematických rubrik:
Reportáže – průvodce těhotenstvím, péče o kojence a batolata, výchova a zájmy předškoláků a školáků.
Poradna – rozhovory s předními odborníky doplněné praktickými ukázkami.
Agátiny tipy – Agáta Prachařová prozradí v každém díle své osobní tipy (např. jak posilovat po porodu, jak zvládnout kojení, jak naučit dítě usínat, jak zůstat pro partnera atraktivní).
Zábavné parky – dvanáctiletá Kristina Mia natáčí na YouTube sketche ze zábavných parků. Pohled do dětského světa optikou dítěte.
Vaření – Agáta Prachařová ve své kuchyni vaří rodinné recepty i oblíbená jídla svých dětí, které jí u plotny asistují. Nechybí slavní hosté, kteří přijdou ochutnat.
Testování hraček – děti moderují svoji rubriku a testují hračky, které patří mezi „must have“ dětských pokojíčků.
Kreativní dílna – populární DIY videa a spousta nápadů na tvoření, umět zabavit děti je prostě základ!
Rozhovor s Agátou Prachařovou
O čem je pořad Máma nad věcí?
Rozhodně to nevypovídá o tom, že bych já byla nějak extra nad věcí. Spíš je to návod pro maminky, jak být nad věcí a nestresovat se, i když to občas nezvládají. Je to poradna o problémech, které se týkají těhotenství, porodu, výchovy a všeho, co s tím souvisí. Budu řešit časté dotazy matek a odpovědi budu zjišťovat zábavnou formou v několika rubrikách. Můžete se těšit i na zajímavé hosty – jak dospělé, tak ty malé.
V čem by každá máma měla zůstat nad věcí?
Asi se z toho úplně nezbláznit, protože jsou unavené, vyčerpané, myslí, že to nezvládají. V životě už ale dokázaly hodně, daly život svému dítěti! Přála bych jim, aby vše zvládaly s chladnou hlavou.
V čem by sis přála zůstat Ty nad věcí?
Nesnažit se být stoprocentně dokonalá, protože to nejde. Je lepší spokojená máma, a tím i spokojené děti a manžel, než ta, co má naklizený dům.
Do pořadu sis jako pomocnici přizvala svou babičku, v čem Ti v životě nejvíce pomohla? Co na ní nejvíc obdivuješ?
Babičce je 94 let, takže ji mohu obdivovat ve všem. Hlavně jaká v tom věku je. Kdejaké padesátileté ženy nemají takový elán, odhodlání, radost ze života a energii jako ona. Ačkoli si myslím, že jsem dobrá kuchařka, s jejími zkušenostmi se to nedá srovnat, takže mi v pořadu Máma nad věcí pomáhá hlavně v tomto.
Babičce je 94 let, jaká bys chtěla být v jejím věku?
Živá! (smích)
Jako malý kuchtík se představí i Tvůj syn Kryšpín – rád doma pomáhá, nebo ho musíš uplácet?
Pomáhá doma rád s vařením. Je pro něj skoro až svátost, když dostane do ruky nůž, čímž dostane zodpovědnost a důvěru. Samozřejmě ho při tom bedlivě pozoruju, ale je důležité v dětech budovat právě pocit zodpovědnosti a poskytnuté důvěry.
V čem je podle Tebe Tvoje máma jako máma nejlepší?
Že zvládla vychovat tolik dětí! Já mám dvě, a mám pocit, že nezvládám vůbec nic. (smích)
Jak bys popsala svůj styl výchovy?
Uvolněný s mantinely. Není to klasický styl výchovy, jaký jsme mívali my. Není tak striktní, ale dbám na to, aby měla mantinely, pravidla a režim, to je pro děti strašně důležité.
Co pro Tebe znamená být máma?
Je to něco, na co jsem ve svém životě nejvíc pyšná.
V čem je jiné vychovávat syna a v čem dceru? Vidíš v tom vůbec rozdíl?
Obrovský. Holky jsou na tu matku okamžitě napojený. Kluci mají svůj svět, ale holky si s mámou rozumí hned od narození. Navíc když Mia v roce rozlije mléko, jde si pro hadr a utře to. Kryšpín to v sedmi letech překročí a neřeší to. (smích)
Máš obrovskou rodinu, která drží pevně při sobě a tráví spolu spoustu času – jaké to má pro Tebe výhody a nevýhody?
Výhody určitě v tom, že si navzájem pomáháme. Rád mi kdokoli pohlídá moje děti. Nevýhoda je ta, že zatím mám děti jen já, takže až se rozmnoží sourozenci, budu mít barák plný dětí.
Už sis dvakrát prošla těhotenstvím – je nějaká rada, kterou jsi nevěděla, a za kterou bys byla jinak ráda?
Asi nepočítat dny, týdny ani měsíce do porodu, protože se to vůůůůbec nezkracuje. Buďme rádi, že nejsme sloni, jejichž samice jsou těhotné dva a půl roku!
Co Ti v těhotenství nejvíc pomohlo?
Mít důvěru ve svého porodníka.