Slunce a čerstvý vzduch – základ zdravého bydlení
Jako první otevřete okna i okenice dokořán a pusťte po zimě do místností pořádnou dávku slunce a čerstvého vzduchu. Vyženete zatuchlinu a lépe se vám bude bojovat s případnými plísněmi, které si přes zimu oblíbily vlhká a nevětraná zákoutí. Není nutné pořizovat drahé čisticí prostředky, s plísněmi zatočí i běžně dostupné věci. Menší plochy stačí vykartáčovat směsí jedlé sody a vody v poměru 1 : 1, jedlá soda místo vydezinfikuje a navíc odstraní typický zápach. Proti plísním použijte i univerzálního úklidového pomocníka – octový roztok. Při rozšířenějších plísních pak pracujte s octem nezředěným.
Kromě vyvětrání místností je dobré po zimě vyklepat na vzduchu koberce i matrace a vynést ven veškeré peřiny a polštáře. Pozor ale na přímé slunce, vysoké teploty mají roztoči v oblibě a přispívají k jejich množení. Ostré slunce nesvědčí ani péřovým přikrývkám, které většina z nás na svých chalupách má. Peří na přímém slunci vysychá, láme se a tvoří tak zbytečně prach. Nejvhodnější místo na větrání peřin je v průvanu.
Po zimě zkontrolujte nakladené pastičky a zbavte se všech stop po nevítaných návštěvnících. Očistěte okenní rámy od pavučin a zimních nánosů prachu, na samotná okna se poté vybavte octovou vodou, která okna snadno odmastí a omyje. Po vytřídění všech starých novin si ještě pár stránek ponechte a využijte je na závěrečné vyleštění všech okenních tabulí.
Staré elektrospotřebiče odevzdejte v blízkosti svých chalup
Kromě nahromaděného papíru, skla a plastů se zbavte i dalších předmětů, které udělají více užitku správně zrecyklované. Chaty, chalupy a víkendové zahradní domky bývají mnohdy místem, kam během roku odvážíme staré, opotřebené, avšak stále funkční elektrospotřebiče, které ale často brzo doslouží. Nefunkční drobné elektro nehromaďte a raději ho správně vyhoďte.
Tipy na závěr
- Po vyklizení všech nepotřebných věcí pověste do oken čisté záclony, které jste si přes noc namočili do teplé vody s plátky citronu. Druhý den budou po vyprání krásně bílé a rozzáří každou místnost.
- Dejte si záležet na závěrečném setření veškerého prachu a důkladném vytření podlah. Pokud máte na chalupě dřevěnou podlahu, věnujte ji patřičnou péči a ošetřete ji olejem či voskem.
- Nakonec provoňte místnosti podomácku vyrobenou vůní. Stačí smíchat půl litru vody se lžičkou jedlé sody a velkou lžící citronové šťávy, poté aplikovat nádobou s rozprašovačem. Vůně příjemně osvěží vzduch, udělá pomyslnou třešničku na závěr jarního úklidu a zahájí tak novou sezónu na vaší chalupě.
Zdroj, foto: Asekol