Péče o intimní hygienu dětí je citlivé téma, které přirozeně vyvolává spoustu otázek. Nebojte se ptát, žádná otázka totiž není špatná. Správná intimní hygiena je důležitá už od narození a zaslouží si naši pozornost. Abychom vám to ulehčili, připravili jsme odpovědi na ty nejčastější dotazy.
Kdy začít s intimní hygienou?
Hygiena intimních partií začíná hned po narození. Jemně čistíme vulvu (vnější část genitálu) pomocí vlhké žínky nebo ubrousků bez parfemace, aby nedošlo k podráždění nebo vzniku opruzenin. V prvních měsících a letech pečlivě sledujeme, zda nedochází ke slepení stydkých pysků, a pravidelně je jemně oddělujeme. Tím bráníme slepení i vzniku srůstu (tzv. synechie – synechia vulvae infantum – lékařský termín, který označuje srůst sliznice poševního vchodu nebo stydkých pysků u holčiček). „Intimní hygiena u holčiček je základem prevence gynekologických problémů. Správná péče o citlivé partie již od dětství je klíčem ke zdravému vývoji, a to nejen fyzickému, ale i psychickému,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.
Jak často a jakým způsobem mytí provádět?
O frekvenci mytí dětí se vedou vášnivé diskuse. Podle některých pediatrů není potřeba celé tělo mýt denně, zato pravidelná intimní hygiena je nezbytná. Dětská kůže je velice citlivá rovněž tak citlivé partie, které stačí omývat vlažnou vodou, nebo jemným dětským mycím gelem. Důležité je najít rovnováhu mezi nedostatečnou a nadměrnou hygienou, která může narušit přirozené pH v pochvě. Intimní hygiena u malých dívek vyžaduje speciální péči a citlivý přístup. Použití nevhodných přípravků může narušit přirozenou rovnováhu, což může vést k podráždění nebo dokonce ke zdravotním komplikacím v intimních partiích.
Proč holčičkám nepůjčovat dámské intimní mýdlo?
Dětská pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělé ženy. Velice snadno se vytvoří oděrka, taktéž není ochlupená, co taky má svou funkci. Proto je pochopitelné, že i pH pochvy dítěte je zcela odlišné. Zatímco dospělé ženy mají v intimních partiích kyselé prostředí, u dětí je pH spíše neutrální či zásadité. Pro malé slečny bychom měli vybírat speciální gely, které jsou přizpůsobené jejich potřebám. Důležité je, aby byly bez vůně, hypoalergenní a měly přírodní složení, například s výtažky z heřmánku nebo šalvěje, které zklidňují pokožku a přispívají k jejímu zdraví. Jedná se o období věku, kdy vaječníky neprodukují ženský hormon (estrogen) a obranyschopnost pochvy není dostatečná. pH intimních partií v nehormonálním období je rozdílné od pH dospělé ženy, a proto pro dívky není vhodné použití běžného intimního gelu, které může provázet i nepříjemné pálení.
Ve kterém věku mají děti největší problém s hygienou?
Dívky začínají přebírat péči o vlastní intimní hygienu ve chvíli, kdy jsou schopné se samy utřít po toaletě, často při nástupu do školky. Nesprávné utírání po toaletě může vést k infekcím a podráždění. V tomto období je klíčové naučit dívky správným hygienickým návykům, které si ponesou celý život. Dítěti je potřebné vysvětlit, že po stolici se musí utírat směrem od pochvy ke konečníku – tím předejde zanesení bakterií ze střev do citlivých partií.
Co když objevím u malé dcery výtok?
Od narození po první menstruaci by správně měla být pochva zcela v pořádku, tzn. bez poševního výtoku či krvácení. Slabý světlý výtok bez krve se může začít objevovat přibližně rok před začátkem menarché (první menstruace) a značí její blížící se nástup. Každé jiné vychýlení od normy vždy konzultujte s lékařem. Může totiž naznačovat zánět, přítomnost cizího tělesa, například hračky, v pochvě nebo poukazovat na sexuální násilí.
Mýty, kterým nevěřte
Otevřený dialog je klíčem k prevenci, proto neopakujte chybu našich rodičů,
mluvte s dětmi otevřeně
Intimní hygiena dětí by neměla být tabu. Mluvte s dětmi o těchto otázkách už od mala. Přímý dialog pomáhá dívkám pochopit, jak správně pečovat o své tělo, a buduje důvěru mezi matkou a dcerou. Pravidelné vysvětlování a vedení k osobní hygieně jim v budoucnu pomůže vyhnout se zdravotním problémům. Správné hygienické návyky v dětství nejen chrání před gynekologickými problémy, ale také učí dívky, jak se o sebe starat v dospělosti. Rodiče hrají v tomto procesu zásadní roli.
Zdroj: GYNELLA