Původně jsem do toho ale šla kvůli naivní představě, kolik mi toho VŠ dá. Ta představa se rozplynula po pár přednáškách a cvičeních. Domnívám se, že daleko více znalostí mi poskytne sám život, různé brigády, praxe... Nikdy jsem moc nechápala, proč je vysoká škola snad na každé odvětví, na které si vzpomenete a proč každoročně chrlí desítky, stovky, některé i tisíce lidí s titulem. Proč se snažíme uměle vyšroubovat titul co nejvýše, obzvlášť v některých oborech?
Chápu, že u lékaře je dobré, když má opravdu doktorský titul a ne, abychom měli lékaře středoškoláky, to stejné u právníků. Ale proč je nutné být ing. ekonomického zaměření (sama jsem na ekonomické škole), informatik, vinař... Jen že to jde? Že maturita v dnešní době už nestačí? Chápala bych pár odborníků v oboru, kteří studují, aby měli co nejširší a nejhlubší znalosti, ale aby většina sekretářek, účetních, ajťáku atd. měla titul? K čemu těm lidem je? Tito lidé potřebují hlavně praxi, ne se biflovat hlouposti (kde je Ámosova škola hrou, když se v 21. století testuje, jak se člověk zvládl naučit texty a nikoho moc nezajímá, jestli to chápe), které nevyužijí (nebo minimálně).
![proč studovat proč studovat](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/lekar-plast-nastroj.jpg)
Myslela jsem si, že zavedení státní maturity, zajistí nějakou její úroveň. Nechápu systém českého školství, nechápu očekávání co nejvyššího titulu od potenciálních zaměstnavatelů (není to tak dávno, co do pokladny do supermarketu chtěli vysokoškoláka). Ale co mi zbývá, když nemám známé? Zkusit to alespoň touhle cestou a doufat, že mi ty dvě, tři písmenka v životopise pomohou získat práci jinde než za pokladnou, nebo u pásu.
Prastenec - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz