Ač sama patřím k něžnému pohlaví a vím, že při hledání práce mne to bude štvát, tak musím říct, že zaměstnavatele chápu.
Podívejme se na to, tak jak to je. Zaměstnavatel si kupuje pracovní sílu. Nezajímá ho váš dojemný příběh. On do vás investuje peníze, protože očekává návratnost. No a buďme upřímní. Vy byste investovali do někoho, koho sotva zaučíte a už vám zmizí na mateřskou dovolenou (ano, prostě po VŠ jste ve věku, kdy se dá očekávat, že si dítě pořídíte, smiřte se s tím), takže vám vypadne člověk tak na 3 roky a po třech letech můžete zaučovat znova. Takže zaučíte, vypadne = práci rozhodíte mezi stávající zaměstnance, nebo na dobu určitou vezmete někoho nového (toho taky zaučíte), po třech letech se vám vrátí maminka a znovu ji zaučujete. Zaučování zabere čas a čas jsou peníze…
Také ne každá matka má hlídací babičky a nalijme si čistého vína, kdo bývá s dítětem doma, když onemocní. Tatínkové? Ve většině případů ne, takže zaměstnavatel může očekávat, že pokud má žena dítě (plánuje mít dítě) a bude u něj zaměstnaná, je tu možnost, že prostě párkrát do práce nedojde kvůli nemoci dítěte (že někteří zaměstnavatelé neumožňují „luxus“ OČR a pomalu ani nemocenské teď nechme stranou).
Zaměstnavatelé nediskriminují ženy, jen jsou rozumnými investory. Kdo z vás, když si může uložit peníze na spořicí účet, do akcií, nakoupit pozemky a se rozhodne pro nevýhodnou variantu? Tolik k tomu, proč se absolventkám hůře shání práce, než absolventům. Nebo také obecně ženám hůře.
V poslední době na mne neustále útočí články, jak ženy berou méně. Jak ženy na stejné pozici berou méně atd. Upřímně by mě zajímal ten průzkum. Berou stejnou věkovou kategorii, nebo je zajímá praxe? Nějak si myslím, že v těchto průzkumech prostě mají věková skupina např. 35-45 let a podivují se, že v této skupině, jsou nižší platové podmínky pro ženy na stejné pozici. Nějak mi v tom chybí fakt, že žena mezi 35-45 má 1-2 dítka = cca – 6 let praxe. Navíc muž je prostě spolehlivější (pro zaměstnavatele), když vezmu v potaz ty děti, tak jsme zase u nemocných dětí a hlídacích babiček. Volno si většinou bere matka, ne otec.
Připadají vám nerovné platy, nerovné šance u přijímacího pohovoru diskriminační? Mně teda ne, připadají mi logické. Sice ne správné, lidské, ale je to prostě rozumné.
ChytráŽena.cz