Černé a Čertovo jezero jsou nejznámější jezera na Šumavě,
tvoří Národní přírodní rezervaci.
Černé a Čertovo jezero vyhlášenou v roce 1911. Na Šumavě je celkem jezer osm – pět na české straně a tři na bavorské straně. Všechna jsou ledovcového původu, vznikla při postupném tání ledovců před mnoha tisíci let. Docházelo zde k sesuvům kamene a štěrku, čímž se vytvořily morénové valy, které vodu zadržovaly. Nyní jsou jezera napájena spodními prameny a přítoky vody.
Černé jezero je největší ledovcové jezero v České republice. Má rozlohu 18,47 hektarů a tvoří poměrně pravidelný tvar trojúhelníku. Leží v nadmořské výšce 1008 metrů, jeho maximální hloubka je téměř 40 metrů. Tmavá barva jezera je způsobena vrstvou kalu na kamenném skalnatém dnu. Kal je tvořen pylem z okolních jehličnanů. Lesní porost na hladinu nepropustí hodně světla, i to budí dojem tmavé hladiny. Voda z jezera odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy, napájeno je z podzemních pramenů, které vyvěrají na úpatí Jezerní hory. Zamrzlé je obvykle od prosince do dubna. Průhlednost vody je do hloubky až pěti metrů. Nedaleko Černého jezera se nachází ukrytá v lese přečerpávací elektrárna z roku 1930. Byla to první elektrárna tohoto typu v České republice, dnes technická památka. V její blízkosti je u cesty na skále malý dřevěný přístřešek s Božími Muky. Během letní sezóny jezdí k Černému jezeru několikrát denně turistický vláček.
Čertovo jezero je druhé největší ledovcové jezero na Šumavě, má rozlohu 9,71 hektarů, hloubka je 36,5 metrů a leží v nadmořské výšce 1030 metrů. Tvoří tvar půlkruhu a obklopují ho smrkové porosty. Voda z jezera odtéká Jezerním potokem, přísun vody zajišťují dešťové srážky a dva přítoky. Zamrzá obvykle v období od prosince do února, led je silný až 75 cm. Voda je průzračná do velké hloubky. Jezero je opředeno různými pověstmi a strašidelnými legendami.
My jsme procházku k jezerům absolvovali v zimě. Ski busem jsme popojeli z Železné Rudy na Špičácké sedlo a odtud jsme šli po žluté turistické značce nejprve k Černému jezeru a potom k Čertovu jezeru. Zpět je možné jít stejnou cestou nebo po modré turistické značce přes obec Špičák. Tuto trasu jsme zvolili na zpáteční cestu. Celkem jsme ušli zhruba 12 kilometrů. Tato trasa není tak náročná, zvládnou ji i méně zdatní turisté.
ChytráŽena.cz