Město Tirano leží v Horním Veltlínsku nedaleko švýcarských hranic. Dříve zde převládalo hlavně zemědělství (ovocnářství, vinařství), nyní místní obyvatelé dojíždějí za prací do Milana nebo okolních turistických středisek. Tady není téměř žádná možnost práce. Centrum města je tvořeno mnoha starými uličkami a náměstíčky s nádhernými domy.
Prošli jsme se zde po městě. Zaujala nás bazilika Madonna di Tirano postavená v renesančním stylu na místě zjevení Nejsvětější Matky Mario Degli Omodei v září 1504. Základní kámen byl položen 25.3.1505, vysvěcena byla 14.5.1528. Na její stavbě se podílelo mnoho stavitelů. Bazilika má loď téměř dvacet metrů dlouhou a čtrnáct metrů širokou, půdorys tvoří latinský kříž. Hlavní portál směřuje směrem od města. Interiér je převážně v barokním slohu. Je zde mnoho soch, maleb a dalších dekorací na stěnách i klenbách.
Hezký je také kostel svatého Martina, který pochází z poloviny sedmnáctého století. Je tvořen třemi loděmi se stropy zdobenými freskami. Původně na tomto místě stával kostel ze sedmého století. Kolem tohoto kostela, přímo přes náměstí, projíždí vlak Berninské dráhy směrem do Svatého Mořice. Od roku 2008 je Rhétská dráha, která tyto vlaky provozuje, zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Vlak je složen z prosklených vagonů, takže umožňuje sledovat alpské scenerie.
Tirano je město, které bych si asi za cíl své cesty nevybrala. Je tu pouze jedna hlavní ulice, kde jsou obchody, kavárny a restaurace. Ostatní uličky jsou tiché a klidné. V podstatě tu není nic, co by sem lákalo turisty. Když už jsme tu čekali na horský vlak, tak jsme čas využili k procházce po městě. V okolí nádraží jsme potkávali dost turistů. Směrem do středu města byl klid, procházelo se tu jen sem tam pár lidí – turistů čekajících na vlak. Návštěvníci se zde zastaví hlavně kvůli výchozí nebo konečné stanici horské dráhy. Díky ní se tu trochu rozvinul turismus. Místní lidé si ale tento klid pochvalují a jsou spokojeni.
ChytráŽena.cz