Město Plzeň leží na západě Čech na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z kterých vznikne Berounka. Plzeň patří mezi největší města v České republice. Historické centrum města s okolními ulicemi jsou chráněny jako městská památková rezervace obklopená zelení. V Plzni je mnoho krásných míst, která stojí za návštěvu.
Velká synagoga je největší synagogou v České republice. Postavena je v novorománském slohu s maurskými prvky, stavba se uskutečnila v letech 1888-1892. Během druhé světové války prý sloužila jako sklad a poté chátrala. V roce 1992 byla synagoga prohlášena kulturní památkou a poté prošla rekonstrukcí. Od roku 1998 je přístupna veřejnosti. V zimním období je bohužel zavřena, tak se snad někdy příště podíváme i dovnitř.
Divadlo Josefa Kajetána Tyla má dvě scény – Velké divadlo a Nové divadlo. Budova Velkého divadla pochází z roku 1902 a je postavena v novorenesančním stylu. Interiér je secesní, kapacita sálu je 444 míst. Nové divadlo sídlí v moderní budově z roku 2014. Návštěvnost divadla je prý větší, než v Národním divadle v Praze.
Měšťanská beseda byla postavena v roce 1901 v secesním stylu. Od té doby je neustále v provozu. Pořádají se zde divadelní a filmová představení, festivaly, konference, akce pro děti, přednášky, školení, promoce. Za rok tu je i 200 akcí. Budova je nyní moc hezky zrekonstruovaná.
Františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie patří mezi nejstarší stavby ve městě, založen byl kolem roku 1300. Dnes je v části kláštera Muzeum církevního umění. Františkáni sídlí v jiné části města.
Náměstí Republiky
je jedno z největších náměstí v Evropě. Dominantou je gotická katedrála
svatého Bartoloměje. Původně zde stál kostel svatého Bartoloměje,
který pochází asi z roku 1295. V roce 1993 papež Jan Pavel II. při
své návštěvě Plzně založil Plzeňskou diecézi a tím se z farního kostela
stala katedrála, sídelní kostel biskupa.
Katedrála je nyní v rekonstrukci, tak je uzavřena. Lze ale
vystoupat na kostelní věž, která je vysoká téměř 103 metrů a je nejvyšší
v České republice. Na vyhlídku, která je ve výšce 62 metrů, vede 301
schodů. Cestou vidíte všech pět zvonů. Výstup na věž opravdu stojí za to, je
odtud moc hezký pohled na město a okolí.
Když katedrálu obejdete, nemůžete minout mříž a za ní barokní sousoší. Na mříži je 28 malých zlatých hlaviček andělíčků. Jedna z nich je stříbrná. To od velmi častých dotyků je vyleštěná. Prý to přináší štěstí. Musíte se ale dotknout levou rukou – od srdce a něco si přát. Mariánský morový sloup je postaven v renesančním slohu v roce 1681 jako výraz díků za mírný průběh morové epidemie. Sloup má na svém vrcholku plastiku plzeňské Madony. Na sousoší je osm soch svatých. Radnice je nádherná renesanční stavba, nyní zde sídlí magistrát města. V přízemí je výstavní síň. Zlaté kašny jsou zhotoveny podle návrhu Ondřeje Císlera a stojí ve třech rozích náměstí. Nádrže jsou z černé žuly a chrliče pozlacené. Znázorňují anděla, chrtici a velblouda – motivy plzeňského znaku. Veřejné záchodky tvoří dvoupodlažní pavilonová secesní stavba. Nadzemní podlaží sloužilo jako čekárna tramvajové zastávky. Nyní zde je občerstvení. V podzemním podlaží jsou veřejné záchodky. Kolem náměstí je řada krásných historických domů, kaváren a restaurací. Koná se zde spousta kulturních akcí a probíhají zde farmářské trhy.
Vodárenská (Černá) věž je pětipatrová věž s jehlanovou střechou. Od poloviny šestnáctého století do konce devatenáctého století sloužila k zásobování historických kašen na náměstí vodou. Nyní se zde nachází Muzeum moderního umění, které se věnuje významné rodině Škodů.
Masné krámy pochází z roku 1392. Budova je postavená v gotickém slohu a k původním účelům sloužila do poloviny dvacátého století. Nyní se zde nachází výstavní síň Západočeské galerie.
Sadový okruh obklopuje historické centrum města. Tyto městské sady vznikly v místech zbořených městských hradeb v polovině devatenáctého století a tvoří zde poměrně velkou odpočinkovou plochu. Jsou tu vzrostlé stromy a různé přírodní prvky doplněné sochami. Například Martina Kopeckého, Josefa Františka Smetany, Bedřicha Smetany, Františka Křižíka. Také tu je kapradinové zákoutí, kde jsem obdivovala zkamenělý strom. Kousek od něj je nádherný nástěnný obraz Theatrum Mundi, který znázorňuje slavné plzeňské osobnosti.
V Plzni se mi moc líbilo hezky opravené historické centrum, domy mají krásně barevné fasády. Je radost se tu procházet. Určitě se sem ještě někdy zajedu podívat v létě. Všechny stavby, o kterých jsem se zmínila, jsou kulturními památkami.
ChytráŽena.cz