Na dnešek jsme si vybrali docela dlouhou túru: Železná Ruda
– obec Špičák – Čertovo jezero – Černé jezero – vodopád Bílá Strž – Černé
jezero – Špičácké sedlo – Železná Ruda o délce zhruba 22 kilometrů. Turistické
cesty jsou zde většinou asfaltové a upravené lesní cesty, tak se nám šlo dobře.
Dnešní den jsme pojali jako celodenní pěší výlet. Sbalíme si tedy do batůžku pití a svačinu. Předpověď počasí slibuje slunečno, tak hned po snídani vyrážíme. Po cestě je spousta zajímavých míst a objektů – viz fotografie. Popíši jen ty hlavní cíle.
Čertovo jezero je ledovcového původu. Nachází se na úpatí Jezerní hory v nadmořské výšce 1030 metrů, hloubka jezera dosahuje místy až 36,5 metru, průměrná hloubka je kolem 17 metrů. Jezero má zhruba půlkruhový tvar a má rozlohu 10,3 hektarů. V jeho okolí rostou hlavně smrky, které působí neprostupně a tajemně. Jezero je opředeno mnoha legendami. U jezera chvíli posedíme a nasvačíme se. Je tu nádherně.
Černé jezero je největší ledovcové jezero na Šumavě. Nachází se pod severním svahem Jezerní hory v nadmořské výšce 1008 metrů, maximální hloubka dosahuje 39,8 metrů. Jezero má zhruba trojúhelníkový tvar o rozloze 18,47 hektarů. Černou barvu hladiny způsobuje odraz tmavých lesů v okolí a také pyl, který padá do vody a ukládá se na dně jezera. Poslední úsek cesty z Rozvodí k jezeru vede prudce z kopce a je kamenitý. Je to asi nejhorší část dnešní túry. U jezera je hodně lidí, to jsem ani nečekala. Je tu stánek s nanuky, tak si kupujeme, posadíme se a sledujeme tu krásu kolem nás. Oblast obou jezer tvoří národní přírodní rezervaci.
Bílá Strž je největší šumavský vodopád v údolí Bílého potoka. Výška vodopádu dosahuje celkem 13 metrů. Poslední úsek cesty k vodopádu je hůře schůdný. Díky stromům není celý vodopád dobře vidět. Tvoří jej několik stupňů a kaskád, z toho nejvyšší stupeň měří 7 metrů. Vodopád je součástí přírodní rezervace Národního parku Šumava.
Dnešní výlet se vydařil. Dopoledne bylo pod mrakem, odpoledne svítilo sluníčko a udělalo se pořádné teplo. Cesta vedla z velké části lesem, místy tu těží dřevo. Ta vůně čerstvě uříznutého stromu je úžasná. Místy potkáváme dost lidí, hlavně v oblasti jezer. K Černému jezeru se dá dojít ze Špičáckého sedla po asfaltové cestě. Chodí zde spousta lidí s malými dětmi a kočárky nebo na kolech. Na Špičáckém sedle jsme si dali pozdní, ale výborný oběd a odpočinuli si. Návštěvu jezer a vodopádů doporučuji, cestou je pořád co pozorovat. Trasu je možné rozdělit i do více procházek, tak aby ji zvládli i méně zdatní turisté nebo děti.
ChytráŽena.cz