Trojská zámecká zahrada se rozkládá kolem Trojského zámku a je to určitě jedna z nejkrásnějších pražských zahrad. Zámeckou zahradu navštěvuji každý rok, většinou ve spojení s návštěvou Zoologické nebo Botanické zahrady.
Zámek zvaný Troja nechal vybudovat hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka, stavební práce byly zahájeny roku 1678. Trojská zámecká zahrada byla založena poté v roce 1685. Od rodu Šternberků zakoupila zámek v roce 1763 císařovna Marie Terezie pro Ústav šlechtičen. Posledním majitelem byl statkář Alois Svoboda, který zámek i s okolními pozemky věnoval v roce 1922 Československému státu za účelem využití pro vzdělávání a osvětu mládeže. Nad Trojským zámkem se nachází vinice sv.Kláry. Součástí vinice je i kaple svaté Kláry, která vznikla spolu se zahradou Trojského zámku a byla s ní původně spojena schodištěm. V letech 1976 -1989 byl areál rekonstruován pro potřeby Galerie hlavního města Prahy.K Trojské zahradě se dostanete autem nebo autobusem, ale i parníkem, pěšky ze Stromovky či na kole cyklostezkou podél Vltavy. Do zahrady doporučuji vstoupit jižní bránou, tedy vstupem u parkoviště v ulici Povltavská. Hned od brány, v dolní části jižní zahrady, se vám naskytne nádherný pohled přes zahradu na Trojský zámek a okamžitě vás upoutá centrální kašna s Neptunovou fontánou. Vedle vchodu objevíte oranžérii, jejíž zadní část zdi budovy je právě restaurována. Od oranžerie nebo od fontány se dostanete k sousoší, které je inspirováno antikou, a jak poznáte podle dívky s jablkem, představuje Paridův soud. Zahradu samozřejmě tvoří hlavně okrasné stromy a keře, záhonky a bílé lavičky.
V horní části zahrady přímo před zámkem najdete dvě téměř totožné pískovcové fontány se čtvercovou zaoblenou nádrží. Uprostřed je umístěn kamenný sloup a na obou kašnách jsou motivy hadů. Po obvodu terasy i podél schodiště spatříte unikátní soubor terakotových váz. Údajně je každá jiná, každá s jiným motivem, ani dvě z nich nejsou stejné. Zřejmě nejpřitažlivější částí horní zahrady je honosné oválné schodiště vedoucí ze zahrady do nádherného Habsburského sálu, umístěného v prvním poschodí zámku. Sochy, stojící po jeho obvodu jsou inspirovány příběhem boje olympských bohů proti Titánům. Motiv na schodišti znázorňuje svržení Gigantů do propasti. Mezi rameny schodiště zámku, v úrovni sklepů, objevíte kašnu se dvěma povalenými Titány.
Na nádvoří zámku jsou budovy bývalé stáje. Konírnu připomíná hlava koně nad portálem dveří a fresky na fasádě. Dominantou nádvoří je fontána s kruhovým bazénem s kamennou obrubou a dlážděným dnem. Za kašnou je nízké dvouramenné barokní schodiště, vedoucí k silnici směrem k vinici. Před kašnou je vchod do Trojského zámku. Z nádvoří se bránou dostanete do Zoologické a Botanické zahrady. Celou východní část zámeckého parku zabírá ovocný sad údajně s 365 jabloněmi. V centru sadu je kruhový labyrint nazývaný „štěpnice“, který je vytvořen z habrů a vodních překážek - příkopů. Příkopy s tekoucí vodou mají zabránit bloudícím, aby si zkracovali cestu průchody mezi stromy. V době mé návštěvy v příkopech voda nebyla. U ohradní zdi podél Trojské ulice je zeď ozdobená na jedné straně šternberským znakem s hvězdou, na druhé straně znakem s hroznem vína a se dvěma zajíci. V roce 2002 a 2013 byla Trojská zámecká zahrada poničena povodněmi.
V Trojském zámku nyní do 29. října 2017 probíhá výstava Kámen, štuk a terakota. Název výstavy odkazuje na oblíbené materiály zahradních dekorací i fragmentárnost a syrový stav exponátů. Vystaveny jsou originály soch např. z Vrtbovské zahrady, Trojského zámku nebo letohrádku Portheimka. Trojskou zámeckou zahradu lze bezplatně navštívit od dubna do října od 10 do 19 hodin. Návštěvu zahrady mohu jen doporučit. Zklamán nebude nikdo.
HankaHH - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz