Zámecký park
na Konopišti má rozlohu 340 hektarů a je velmi krásný. Nechal ho vytvořit
arcivévoda František Ferdinand d´Este. Vede zde několik naučných stezek, které
jsou velmi dobře schůdné. První naše zastávka byla u Obůrky Stará Myslivna.
První zmínky o ni pocházejí z druhé poloviny třináctého století. Velký rozmach obornictví zde proběhl v patnáctém až sedmnáctém století a udrželo se až do dvacátého století. Základní myšlenkou projektu je vytvoření obory jako propojení živé zvěře, myslivosti a zvěřinovou nabídkou v restauraci Stará Myslivna, která je naproti obůrce. Rozloha je asi deset hektarů a chovají se zde tři druhy zvěře – daněk skvrnitý, jelen sika a muflon. Poté jsme se zastavili v informačním centru u hráze Konopišťského rybníka, jehož rozloha je asi dvacet hektarů. Informační centrum je v domě, kde dříve bydlel porybný. Dozvěděli jsme se zde spoustu zajímavostí a vyrazili na cestu parkem.
Po asfaltové cestě jsme se vydali do prudšího kopce k zámeckému nádvoří. Prohlédli jsme si ho a prošli kolem zámku k barokní terase se sochou Diany. Odtud je hezký pohled na okolí. Přejdeme terasu a dostaneme se k medvědáriu. V hradním příkopu žije od roku 2011 medvěd ušatý Jiří. Chov medvědů zde má dlouhou tradici. Prohlédneme si přilehlou barokní bránu (Kaňkovská), pokračujeme ke kruhu osmi barokních soch múz, mineme zídku s kamennými lvy. Za chvíli se dostaneme na rozcestí několika cest. Zde uvidíme nádhernou barokní fontánu se sochou Neptuna. Pod ním jsou čtyři sochy Tritonů troubících na mušle. Polovinu těla těchto bytostí tvoří člověk a polovinu ryba. Téměř naproti je křížová cesta z roku 1775, tvoří ji 14 kamenných hranolů postavených do kruhu kolem kamenné Lurdské jeskyně s ukřižovaným Kristem (1905). Původně zde byla Kalvárie, ale ta se nedochovala. Obrázky na křížové cestě malovaly děti z umělecké školy. Růžová zahrada byla založena roku 1906. V den naší návštěvy byla bohužel zavřená, což nás dost mrzelo. V této části zahrady jsme několikrát potkali ukřičené pávy. Jsou tak ochočení, že se vůbec nebojí a jdou až k lidem.
Na druhou stranu od zámku je park krajinářský. Jsou zde rozlehlé louky, stromy listnaté i jehličnaté – hlavně domácí dřeviny. Je zde téměř 250 druhů stromů a keřů. Konopišťský zámecký park patří mezi nejcennější dendrologické parky v České republice. Mne zde velmi zaujal buk lesní převislý. Je to převisle rostoucí kultivar buku lesního. Větve rostou nepravidelně, někdy vodorovně. Může dosahovat 12 – 16 metrů do výšky a i 20 metrů do šířky. Lidově se jim prý říká sloní stromy. Naši cestu jsme zakončili na vrchu Tuškov a obloukem se vrátili zpět k Zámeckému rybníku.
Zastavili jsme se ještě na pozdnější oběd v lovecké restauraci. Bylo krásné slunečné počasí, tak jsme seděli venku a pozorovali zvířata v protější obůrce. Dnešní výlet se nám moc vydařil a doporučuji návštěvu parku všem. Je to velmi odpočinková a relaxační procházka.
ChytráŽena.cz