Betlémskou kapli založili pražští měšťané Jan Kříž a Hanuš z Milheimu zakládací listinou 25. 5. 1391. Kaple měla sloužit pro kázání v českém jazyce. Na výstavbu věnoval farář Kříž zahradu se studnou a domkem. Betlémská kaple nikdy nebyla farním kostelem, vždy byla označována jen jako kaple. Byla ale největším shromáždištěm lidí, vešlo se do ní až tři tisíce věřících.
V roce 1402 se zde stal kazatelem Jan Hus. Jeho kázání měla široký ohlas. Na některá prý chodila i královna Žofie, manželka krále Václava IV. Měla své místo na oratoři, kterou si dal postavit při východní stěně kaple farmář Kříž. Jan Hus zde působil až do roku 1412, potom musel Prahu opustit. Husův nástupce Jakoubek ze Stříbra zde zavedl přijímání podobojí. V roce 1622 univerzita předala kapli jezuitům a ti zde obnovili katolickou bohoslužbu. Po zrušení jezuitského řádu přešla Betlémská kaple do majetku obce.
Později se stala na krátkou dobu filiálním kostelem svatého Jiljí. Ve svatováclavském semináři byla zřízena roku 1786 inženýrská škola – 1. Vysoké učení technické. V devatenáctém století byla z větší části zbořena a byl zde postaven obytný dům. Až v roce 1948 přední historici a Klub za starou Prahu Betlémskou kapli začali obnovovat. Dokončena byla v roce 1954 a hned zpřístupněna veřejnosti. Od roku 1993 se stala slavnostní aulou pro České vysoké učení technické v Praze. Konají se zde promoce a ekumenická shromáždění v den upálení Mistra Jana Husa (6. 7. 1415).
Betlémská kaple je velmi prostě vybavena.
Na východní stěně je mramorová deska připomínající popravu tří mladíků na Staroměstském náměstí, dveřní portál pro vstup z venku do kaple umožňuje odběr vody ze studny, portál ze čtrnáctého století s vchodovými dveřmi, kazatelna, sanktuarium, oratoř – k ní vede venkovní dřevěná lávka z protějšího domu. Obrazy pocházejí z Jenského kodexu.
Na severní stěně je vyobrazení Mistra Jana Husa na hranici v plamenech – vzácný je zde nápis. Uprostřed stěny je obraz císaře Zikmunda a papeže. Nad severním vchodem visí obraz Jana Žižky pocházející z Jenského kodexu.
Na západní stěně je pod lomeným obloukem umístěna dřevěná zpěvácká kruchta. Také tu jsou fragmenty nápisů z písní Jistebnického kancionálu. Visí zde obraz z Jenského kodexu Bitva vojska pod korouhvemi kalicha.
Na jižní stěně jsou mezi okny zobrazeny náměty z Velislavovy bible a texty.
V prvním patře kaple, kde kdysi Mistr Jan Hus bydlel, je výstava fotografií a různých dokumentů z jeho života a stálá expozice o historii a vzniku Betlémské kaple. Od roku 1954 je Betlémská kaple Národní kulturní památka a určitě stojí za návštěvu.
ChytráŽena.cz