Jeruzalemská synagoga byla postavena v letech 1905 – 1906 podle návrhu vídeňského architekta Wilhelma Stiassnyho. Stavba byla vybudována na náklady Spolku pro vybudování nového chrámu stavitelem Aloisem Richterem. 16. září 1906 na svátek Simchat Tora byla Jeruzalemská synagoga vysvěcena. Tato nová synagoga měla nahradit zbořenou Cikánovu, Velkodvorskou a Novou synagogu.
Jeruzalemská synagoga je postavená ve stylu secesním
s kombinací maurského slohu. Půdorys tvoří trojlodí bazilikálního typu se
dvěma příčnými křídly. Hlavní průčelí vytváří mohutný islámský oblouk
s rosetovým oknem, ve kterém je Davidova hvězda. Po obvodu je hebrejský
verš, v překladu zní: „Toto je brána Hospodinova, skrze ni vcházejí
spravedliví.“ Na vrcholu štítu jsou
mramorové desky Desatera a dvě věžičky po stranách. Střední arkádu nad hlavním
vchodem lemuje nápis, v překladu zní: „Což nemáme my všichni jednoho otce?
Což nás nestvořil jeden Bůh?“
Do synagogy se dá vejít také bočním vchodem. Ten vede schodištěm k ženské galerii. Vnitřní prostor synagogy je poměrně dlouhý. Je tvořen dvěma řadami sedmi islámských oblouků, nad nimiž jsou galerie pro ženy. Přední části galerií jsou ozdobeny biblickými citáty v hebrejštině. Vlevo od vchodu do hlavní lodi uvidíme nápisovou desku, která byla původně v Cikánově synagoze. Vnitřek synagogy prosvětlují velká vitrážová okna. Některá z nich jsou označena jménem rodiny, která věnovala finanční dar na stavbu synagogy. Vysoký svatostánek (aron ha –kodeš) je zdoben reliéfem vinného keře a deskami Desatera. Na stěnách je vidět velmi bohatá malířská výzdoba. Interiér doplňuje mnoho tepaných lustrů. Na zadní empoře (nad vstupní halou) uvidíte velké varhany. V současné době se zde konají pravidelné bohoslužby. Na galerii si můžete také prohlédnout stálou výstavu o poválečné historii Židovské obce v Praze a o opravách a rekonstrukci židovských památek spravovaných Židovskou obcí v Praze. Je zde mnoho fotografií a dokumentů, které stojí za to, abyste vyšlapali pár schodů a podívali se na ně.
Jeruzalemská synagoga se též nazývá Jubilejní. Její původní označení znělo Jubilejní synagoga císaře Františka Josefa I. Pojmenována tak byla na počest padesátého výročí nástupu Františka Josefa I. na trůn. Nyní se více používá název Jeruzalemská synagoga podle názvu ulice, kde ji naleznete. Je to nejmladší, ale za to největší synagoga v Praze. Kapacita je 850 míst. Oslní vás svou mohutností a nádherou. Když procházíte ulicí a míjíte domy, najednou se musíte zastavit, protože vás to úplně „praští do očí“. A když vejdete dovnitř, tak je opravdu na co koukat. Vejděte tedy a posuďte sami.
ChytráŽena.cz