Staroměstské náměstí najdete v centru Starého Města v Praze. Rozkládá se na ploše asi 9000 m čtverečních a je centrem všeho dění. Každoročně se zde konají vánoční a velikonoční trhy, které navštěvuje mnoho lidí z ČR i zahraničních turistů. Najdete tu restaurace, kavárny, obchody a galerie. Je zde i řada románských a gotických domů s nádhernými domovními znameními. A hlavně historické památky a místa, která stojí za návštěvu.
Staroměstská radnice je nejstarší pražskou radnicí. Byla založena roku 1338 rozhodnutím krále Jana Lucemburského. Během staletí se rozrostla o další přilehlé domy. V jejich interiérech jsou úřední síně a svou výzdobou ohromí každého návštěvníka. Pražský primátor zde přijímá důležité návštěvy Prahy. Funkci radnice již nesplňuje, ta je přestěhována do Nové radnice na Mariánském náměstí. Můžete zde navštívit pozdně gotickou radní síň se zdobeným stropem; gotickou kapli ze čtrnáctého století, kde uvidíte figury apoštolů z orloje; Jiříkovu síň, zde je busta Jiřího z Poděbrad z roku 1873; Brožíkova síň zde slouží jako reprezentační sál. Navštívit také můžete podzemí Staroměstské radnice. Spatříte zde počátky Starého Města Pražského. Nejstarší část je románský sál z druhé poloviny dvanáctého století. A potom můžete vystoupat na věž Staroměstské radnice. Pochází z roku 1364, je vysoká 69,5 metrů a skýtá nádherný pohled na město. Gotický portál hlavního vchodu do radnice je nádherně vytesaný. Vestibul zdobí mozaiky podle návrhu Mikoláše Alše. Ještě než vstoupíte dovnitř, všimněte si znaku Starého Města, který se v roce 1784 stal znakem celé Prahy.
Staroměstský orloj je umístěn na jižní straně Staroměstské radnice, pochází z roku 1410. Jsou to vlastně středověké astronomické hodiny. Orloj byl několikrát poškozen, ale vždy se ho podařilo opravit. Uprostřed uvidíte několik ciferníků. Vnější ciferník se středověkými arabskými číslicemi ukazuje staročeský čas; ciferník s římskými číslicemi ukazuje současný čas; modrá část ciferníku představuje viditelnou část oblohy, hodiny zobrazují pohyb Slunce a Měsíce během dvanácti znamení zvěrokruhu. Pod ciferníky je kalendárium od malíře Josefa Mánesa. Do obrazů, znázorňujících jednotlivé měsíce, byly zkomponovány motivy ze života na českém venkově. Po obvodu ciferníku kalendária jsou vyznačeny dny v roce a jména světců. Tento ciferník se otočí jedenkrát za rok. Vedle kalendária a ciferníků jsou po obou stranách sochy, které se hýbou. Vyjadřují vzdělanost (hvězdář, kronikář, filozof, anděl) a lidské vlastnosti (marnivec, lakomec, turek, chamtivost, smrt). V horní části orloje jsou dvě okna a nad nimi zlatý kohout. V každou celou hodinu během dne (v noci ne) Smrt (kostlivec) zatahá za provaz, otevřou se obě okna a „projde“ zde dvanáct apoštolů, na závěr zakokrhá kohout a orloj odbije celou hodinu.
Kostel svatého Mikuláše – původně zde stál farní kostel Starého Města ze třináctého století. Současná podoba kostela vznikla v roce 1735 a postavil ho Kilián Ignác Dienzenhofer. Kopule je vyzdobena nádhernými freskami ze života svatého Mikuláše a svatého Benedikta. Během léta se zde konají koncerty.
Palác Gotz-Kinských je rokokový palác, který dnes využívá Národní galerie k různým výstavám.
Kostel Panny Marie před Týnem se začal stavět v roce 1365 v gotickém slohu. V patnáctém století byl hlavním husitským kostelem v Praze. Na průčelí je zlatá Madona. Na severní straně kostela je nádherný vstupní portál zdobený Kristovým umučením. Je to prý pochován dánský astronom Tycho Brahe.
Pomník mistra Jana Husa najdete na severní straně Staroměstského náměstí. Tento secesní pomník náboženského reformátora byl odhalen v roce 1915 při pětistém výročí smrti českého hrdiny. Dominantní postava Husa znázorňuje morální autoritu člověka, který raději obětoval život než své přesvědčení.
Pražský poledník naleznete nedaleko pomníku mistra Jana Husa. V devadesátých letech dvacátého století byl vyznačen v dlažbě bronzovou deskou s českým a latinským nápisem a dlouhým kovovým pásem. Dříve zde stával Mariánský sloup a podle jeho stínu se určovalo poledne. V poslední době se mluví o tom, že by se na Staroměstské náměstí mohl Mariánský sloup vrátit.
Až budete mít cestu do Prahy, určitě se na Staroměstské náměstí zajděte podívat. Stojí to za tu námahu. V poslední době byly zrekonstruovány některé domy, takže to tam je opravdu moc hezké. A pokud by vás na zpáteční cestě už bolely nohy, tak se můžete svézt koňským spřežením nebo historickým automobilem.
ChytráŽena.cz