Výběr koberců na trhu je obrovský, liší se nejen vzory a barvami, ale také velikostí, materiálem, délkou vlasu nebo technikou výroby. Sháníte koberec do kuchyně, nebo do ložnice? Má interiér hlavně zateplit, nebo zdobit a zútulnit? Jak se v kobercích orientovat a jak s jejich pomocí zajímavě proměnit interiér vám nyní poradíme.
Koberec měl původně plnit hlavně praktickou funkci, tedy izolovat podlahu a tlumit hluk. Postupem času se z koberců stala jedna ze stěžejních dekorací, která pomáhá zútulnit a opticky proměnit interiér. Proto si při výběru koberce nejprve položte otázku, jakou by měl koberec plnit funkci právě ve vašem prostoru.
Velikost
Celoplošné koberce interiér sjednotí a opticky zvětší. Dnes jsou trendem kusové koberce, předložky a běhouny, které naopak pomůžou rozčlenit větší prostory a v rámci jedné místnosti vytvořit oddělené funkční koutky – třeba jídelní, relaxační nebo pracovní.
Materiál
Kobercové materiály dělíme na přírodní a syntetické. Výhodou těch přírodních, mezi které patří vlna (ovčí, někdy i velbloudí) nebo mimořádně kvalitní hedvábí, je měkkost, vysoká pevnost, lesk a pohodlí. Mají vysokou elasticitu, takže nábytek na koberci nezanechává stopu. Přírodní materiály jsou antistatické, pomáhají udržovat v místnosti správnou vlhkost vzduchu a jsou nehořlavé. Nevýhodou přírodních vláken je vyšší cena a také to, že jsou rájem pro mikroorganismy, takže nevyhovují alergikům.
TIP: Tenké koberce se nebojte vrstvit a vyhrát si s kombinacemi různých textur, vzorů a barev, kdy například podkladový koberec ladí s podlahou a vrchní s výraznou pohovkou. V ložnici vypadá hezky kombinace koberec + kožešina.
Syntetické materiály bývají oproti přírodním levnější a odolnější. Polypropylen nebo polyamid se vyznačují sytými barvami, které neblednou. I když nemají dobré antistatické vlastnosti, velmi snadno se udržují a bakterie nebo plísně v nich nemají šanci. Hodí na frekventovaná místa, například do haly nebo na schodiště. Nejodolnější vinylové koberce oceníte v kuchyni i na terase. Pokud hledáte koberec z umělých vláken, který by byl podobně měkký jako ty z vlny, sáhněte po akrylu. Nejluxusnější ze syntetických vláken je viskóza, která je mimořádně lesklá a měkká, říká se jí také umělé hedvábí. Koberce z viskózy se ale rychle opotřebovávají a jsou náchylné k znečištění.
Barva
Barvu koberce vybírejte podle vlastního vkusu a stylu, ve kterém je zařízena vaše domácnost. Do jídelny, chodby a dalších místností, kde hrozí nepořádek, volte raději intenzivnější barvy, případně vzory, na kterých není vidět každá nečistota. Obecně lze říct, že světlé koberce pokoj rozjasní a opticky zvětší, tmavé mají opačný efekt. V pokoji, kde je hodně přímého světla, musíme počítat s tím, že koberec může časem vyblednout, což je více patrné u tmavších koberců.
Zdroj, foto: Bonami