Další z řady vánočně laděných výletů pro rodiny budu směřovat do Kouřimi, malého městečka ležícího v okrese Kolín. Právě zde se nachází Muzeum lidových staveb, které je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století.
Nachází se zde zatím čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek. Muzeum je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů. A právě nyní, v době adventu, vás tu čeká tematicky laděná výstava.
Východočeský region v současnosti zastupují dvě památky z Podkrkonoší. Jedná se o roubenou rychtu z Bradlecké Lhoty na Semilsku a mimořádně cennou dvanáctibokou stodolu ze Želejova u Hořic. Rychta z Bradlecké Lhoty s bohatě členěnou lomenicí novopackého typu pochází z konce 17. století, želejovská stodola vznikla v roce 1690, a společně se stodolou z Durdic náleží k našim nejcennějším památkám lidové architektury. Z oblasti severních Čech se v muzeu zatím nachází pouze patrový polohrázděný dům z Jílového - Kamenné u Děčína, postavený na počátku 19. století.
Téměř všechny objekty jsou vybaveny interiérovými expozicemi, které dokumentují bydlení a hospodářství na venkově od 18. do počátku 20. století. V rychtě z Bradlecké Lhoty je k vidění cenný soubor nábytku z přelomu 18. a 19. století, pocházející zejména z oblasti Podkrkonoší a Polabí. Další samostatně koncipovanou expozici lidového malovaného a intarzovaného nábytku najdete v zadní komoře statku z Týřovic. Ve velké světnici téhož statku, která před rokem 1885 provizorně sloužila potřebám tamní školy, byla zrekonstruována venkovská školní třída z konce 19. století. Interiér usedlosti ze Strašic je instalován do podoby venkovské hospody z 19. století, světnice chalupy z Masojed slouží k pořádání lektorských programů.
Instalace v chalupě z Budče přibližuje atmosféru přástek s tradičním pohoštěním, různé způsoby věštění a tajemné obchůzky maškar - Barborek, Ambrože a Lucek. Ve světnici domku z Krchleb se seznámíte s tradicí mikulášské nadílky. V rychtě z Bradlecké Lhoty se přenesete do doby vlastních vánočních svátků. Prohlédnete si svátečně vyzdobenou světnici s prostřeným štědrovečerním stolem, stromkem, betlémem a svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď. Ve světnici statku z Týřovic si připomenete tradici vánočního koledování, zejména obchůzek sv. Tří králů. Instalace v domě z Jílového - Kamenné vás seznámí s dnes téměř zapomenutými adventními a vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří.
Jedná se o další z muzeí, která velmi rádi navštěvujeme a kde se nám líbí, tak třeba se pozvánka k výletu stane pro některé z vás inspirací.
ChytráŽena.cz