Nejen před tím, než se rozhodnete odjet na dovolenou kamkoli do zahraničí, doporučuji, aby si každý pravidelně kontroloval, zda má všechna u nás povinná očkování platná a případně se nechal přeočkovat, například proti tetanu.
O potřebě očkování si naše redakce popovídala s MUDr. Zuzanou Blechovou, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce.
Velkou roli při rozhodování hraje několik faktorů: věk cestovatelů, jejich dlouhodobý zdravotní stav, lokalita, do níž se chystají, a aktivity, které v místě pobytu hodlají podnikat. Jiná rizika skýtají turistické rezorty, zcela jiná pak místa, kam se lidé vydávají na vlastní pěst, kde panují zcela jiné hygienické i epidemiologické podmínky.
U dospívajících zhruba mezi 15 a 25 lety doporučuji ochranu proti meningokovým nákazám, a všem, kteří se chystají kamkoli do přírody, ať už u nás nebo jinde v Evropě pak očkovat se proti klíšťové encefalitidě. Klíšťat rapidně přibývá a s nimi i této nemoci.
Jsou při příjezdu či příletu do cizích zemí nějaká očkování povinná?
Některé země rovníkové Afriky, středo a jihoamerické státy vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici. Jejich seznam se pravidelně aktualizuje a najdete ho na webu českých ministerstev zahraničí či zdravotnictví nebo na webu Světové zdravotnické organizace. Pozor, očkování je povinné, i pokud v této zemi třeba jen přestupujete na vnitrokontinentální let do dalšího státu. Musíte mít mezinárodní očkovací průkaz, ten vydávají specializovaná pracoviště, která provádí i samotné očkování. Při cestě do Mekky a někdy i Saudské Arábie jako takové se vyžaduje očkování proti meningokokům, neboť v posledních letech právě při poutích do Mekky došlo k vícečetným meningokokovým infekcím. Při dobrodružnějších cestách do Asie, na venkov nebo rýžová pole, je dobré podstoupit očkování proti japonské encefalitidě.
Pokud mám dítě předškolního věku a chci ho vzít do Chorvatska či Bulharska k moři, mělo by mít nějaké speciální očkování nad rámec těch povinných?
Obecně bych upozornila, že odmítání nebo podceňování očkování u dětí je zejména při cestování mimo republiku velmi rizikové a nezodpovědné. Dítě by mělo mít již před první cestou ukončené kompletní základní očkování. A zvažovala bych navíc žloutenku A.
Hodně se v létě mluví o klíšťatech, ale skrytým „zabijákem“ je také bakterie pneumokok. Proč je dobré se proti ní bránit rovněž očkováním?
Klíšťat i klíšťové encefalitidy rok od roku téměř po celé Evropě výrazně přibývá, takže očkování doporučuji všem. Riziko závažného průběhu nemoci stoupá s věkem, lidé starší 50 let jej mají navíc plně hrazené ze zdravotního pojištění. Pneumokokové infekce se objevují celoročně, s maximem více v epidemii chřipky, na podzim, v zimě a méně s příchodem jara. U cestovatelů se může nachlazení při déletrvajícím pobytu v klimatizovaných prostorách a dopravních prostředcích změnit až v pneumokokovou infekci se závažným průběhem. Nejvíce ohroženi jsou miminka, chronicky nemocní a senioři.
Pro okrajový věk je očkování nepovinné, ale hrazené z veřejného zdravotního pojištění, rovněž pro některá chronická onemocnění.
Od 65 let mají senioři očkování nepovinné, ale odborníky velmi doporučované, očkování
proti pneumokokům je také plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Senioři se mohou očkovat celoročně, nebo jej na začátku podzimu lze kombinovat s každoročním očkováním proti chřipce. Jedna dávka pneumokokové vakcíny poté chrání dlouhodobě.
Děkujeme za rozhovor.