Národním egyptským jídlem je Fúl - vařené hnědé boby, částečně či úplně rozemleté na kaši, zakapané citrónem s přídavkem olivového oleje a občas i česneku. Fúl může mít mnoho variant přidáním zeleniny, uzeniny či zapečením do chlebové placky. Tvoří také základ pro další jídla, jako je Fúl Midammis (fúl vařený s olejem, pepřem a vejcem), nebo Fúl Tíhna (fúl s TaHínou).
Dalšími typickými egyptskými pokrmy jsou Támija, v arabském světě známá jako falafel, což jsou krokety z fazolového pyré s petrželí, cibulí a česnekem, servírované obvykle jako náplň v pita chlebu, nebo Košarí (směs těstovin, rýže a čočky s pikantní omáčkou a smaženou cibulkou).
Královnou egyptské kuchyně je maHší - plněné zelné nebo vinné listy, papriky, lilky nebo cukety, které se většinou plní rýží, bylinami a někdy i mletým masem.
Pita chléb
Pita je typický arabský chléb v Egyptě nazývaný Aish, což znamená život. Jedná se o nekynuté placky z bílé nebo celozrnné mouky, někdy ochucené kořením, které jsou vynikající pochoutkou, pokud máme to štěstí a můžeme je konzumovat ještě teplé, čerstvě vytažené z pece. Díky pita chlebu a různým pomazánkám, jako je TaHína, hummus nebo Bába Ghannúg, je jakékoliv egyptské jídlo velmi chutné.
Rýžové variace
Další přísadou, kterou najdeme snad v každém egyptském jídle, je rýže. Je to stálice egyptské kuchyně a podává se jako příloha i hlavní jídlo. Připravuje se většinou vařením v silném hovězím nebo drůbežím vývaru. Někdy se rýže míchá s kořením či ořechy, ale výjimkou nejsou ani směsi s těstovinami, čočkou, zeleninou, nebo malými kousky masa.
Tajemství vyvážené chuti
Mluvíme-li o orientální kuchyni, nesmíme opomenout koření. Egyptské trhy, takzvané bazary, nabízí nepřeberné množství různobarevného koření - od žlutého šafránu, okrového kari až po tmavomodré sypké indigové barvivo. Egyptská kuchyně kombinuje maximální množství sušeného i čerstvého koření. Mezi nejoblíbenější patří kmín, který je však aromatičtější a odlišný od evropského svým vzhledem i chutí, dále černý pepř, chilli, kurkuma, koriandr, šafrán, hřebíček, zázvor, sezam, z bylinek je to petrželka, máta a kopr.
Egyptské jídlo je většinou kořeněné, ne však pálivé. Díky umění kombinovat exotické koření a čerstvé bylinky se stávají i ty nejjednodušší pokrmy skutečným kulinářským požitkem.
Specialita egyptského šéfkuchaře: Pečení holubi
Pečení holubi jsou v Egyptě velmi populární pochoutkou a vyhlášenou delikatesou. Stejně jako všechny druhy malých lovných ptáků, je i tento chuťově velmi bohatý a zároveň také velmi náročný na přípravu. Před samotným pečením na grilu jsou holubi naplněni velmi kořeněnou rýží, která má za úkol ještě více podpořit jejich vynikající chuť.
Vyzkoušejte některé z tradičních receptů egyptské kuchyně!
Egyptská kuchyně - Falafel - Ta'Miya (hlavní chod)
Egyptská kuchyně - Kapustové listy plněné rýží (Mahshy)
Čtěte také:
Egypt pro zamilované - vydejte se na romantickou cestu
Egyptská kuchyně - Pohled do historie
Průvodce egyptskou kuchyní – pochoutky ze zeleniny, masa a ryb
Cestujeme po Egyptě – nejzajímavější místa Káhiry (1. díl)
Cestujeme po Egyptě – nejzajímavější místa Káhiry (2. díl)
Cestujeme po Egyptě – Alexandrie a Horní Egypt
Zdroj: Egypt travel
Foto: Bertrand Gardel Hemis.fr
Arnaud Chicurel Hemis.fr
Notburga
ChytráŽena.cz