Egyptská kuchyně se skládá z pokrmů typických pro celou středomořskou oblast. Tvoří ji široká škála předkrmů a množství míchaných a různě dochucovaných zeleninových salátů připravovaných většinou z listové zeleniny, rajčat, brambor, vajec, fazolí a jogurtu. I přesto, že se jedná o chody většinou bezmasé, jsou velmi vydatné. Egypťané se stravují chutně a zároveň zdravě. Podstatnou část každodenního jídelníčku tvoří zelenina, bez salátu z čerstvé zeleniny se neobejde žádné z egyptských jídel.
Zelenina na tisíc a jeden způsob
Egypťané mají velmi rádi rajčata a připravují je na mnoho různých způsobů. Nejtradičnější a všudypřítomný salát se připravuje z nakrájených rajčat, koriandru, máty, malé pálivé zelené papričky a cibule zalité česnekovým olejem. Tento salát výtečně podporuje trávení a osvěžuje v letních horkých teplotách.
Další zeleninou, která se v egyptské kuchyni používá velmi často, jsou luštěniny, především cizrna a fava fazole. Podávají se dušené nebo rozemleté spolu s velkým množstvím česneku a tvoří základ pro pomazánku ze semínek sezamu - TaHína a cizrnovou pomazánku - hummus.
Lilek se přidává do egyptské musaky spolu s jemným, měkkým sýrem, a rozmačkaný je hlavní přísadou do Bába Ghannúg (Baba Ghanoush). Jedlý ibišek, zelí, květák a brambory se kombinují převážně s dušenými rajčaty a česnekem.
Bába Ghannúg je pasta připravená z pečeného či grilovaného lilku a pasty TaHína, do které se v závislosti na sezóně přidává ještě česnek, citrónová šťáva, mletý kmín, sůl, máta a petržel. Je zvykem tuto pastu při servírování zakápnout olivovým olejem. Pasta se konzumuje samotná s pita chlebem, nebo slouží jako příloha k ostatním jídlům.
Pokrmy z masa a ryb
Maso se většinou upravuje pečením či grilováním (ať už se jedná o maso v celku či mleté). Nejčastěji se používá maso jehněčí a kuřecí. Na pobřeží Rudého moře a v Alexandrii se jako v ráji ocitnou všichni milovníci ryb, rybích pochoutek a dalších plodů moře, které jsou zejména v této oblasti velmi oblíbeným doplňkem jídelníčku.
Velmi populární jsou v Egyptě špízy, takzvané kebaby, které se servírují buď na jehle či bez ní, ale vždy s tradičními přílohami - s míchaným zeleninovým salátem, pomazánkou TaHína a chlebem pita. Jedná se o kousky jehněčího ochucené cibulí, majoránkou a citrónovou šťávou pečené na otevřeném ohništi.
Tradiční egyptská kufta se vyrábí z mletého jehněčího ochuceného různým kořením a cibulí. Směs je navinuta na jehlu v podobě dlouhých válečků a opéká se stejně jako kebab.
Vyzkoušejte některé z tradičních receptů egyptské kuchyně!
Egyptská kuchyně - Baba Ghanoush
Egyptská kuchyně - Bylinkový hummus s omáčkou TaHína
Egyptská kuchyně - Salát z kuskusu
Čtěte také:
Egypt pro zamilované - vydejte se na romantickou cestu
Egyptská kuchyně - Pohled do historie
Průvodce egyptskou kuchyní – národní pochoutky a speciality
Cestujeme po Egyptě – nejzajímavější místa Káhiry (1. díl)
Cestujeme po Egyptě – nejzajímavější místa Káhiry (2. díl)
Cestujeme po Egyptě – Alexandrie a Horní Egypt
Zdroj: Egypt travel
Notburga
ChytráŽena.cz